| soaitamarius a întrebat:

De ce in Constitutia Romaniei sunt 30 de articole despre drepturi si libertati si doar 4 articole despre indatoriri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de drepturi, libertati si indatoriri fundamentale, pe care le are orice cetatean al Romaniei si asa a stabilit Parlamentul.
Pe langa acestea orice persoana are si alte drepturi si indatoriri.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, si mie mi se pare nedrept. As vrea ca in constitutie sa imi regasesc numai drepturile, sunt o sumedenie de multe alte legi care mi le ingradesc, iar cele ramase nu de putine ori sunt incalcate, de ce mai e nevoie sa fie si 4 articole cu obligatii in Constitutie?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca suntem suficient de norocosi sa avem mai multe drepturi decat indatoriri. Nu trebuie insa sa uitam, ca drepturile ne revin DUPA ce ne indeplinim indatoririle

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca drepturile sunt mai sexy ca obligatiile.

| Wehrmacht a răspuns:

Si ce indatoriri vrei sa mai ai? Sa ii venerezi pe conducatori? Sa te duci la cules sau ceva similar pentru tara?