| lolita24 a întrebat:

Dati-mi va rog sase drepturi fundamentale ale cetatenilor prevazute in Constitutia Romaniei.

2 răspunsuri:
| Emmmmmm a răspuns:

Alegeti de aicihttp://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339 dar DAMI FUNDA :X:D plsssss

| DyDyLyX a răspuns:

1.Dreptul la viata si integritate fizica si psihica(articolul 22). 2. Dreptul la aparare(art. 24) 3. Dreptul la viata intima, familiala si privata(art 28)4. Dreptul la informatie(art 31) 5. Dreptul la invatatura(art 32).6. Dreptul la vot(art 34) 7. Dreptul la ocrotirea sanatatii(art 33)8. Dreptul de a fi ales(art 35) 9. Dreptul de asociere(art 37) 10. DReptul la mostenire(art 42) 11Dreptul la munca si protectie socila(art 38) 12. Dreptul de a acvea o familie (art 44) 13. Dreptul dla un nivel de trai mai decent(art 43) 14. Dreptul la petitionare(art 47) 15. Dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica. 16DREPTUL LA VIATA-CEA MAI IMPORTANTA. Iti alegi si tu 6 din cele 16... sper ca ti-am fost de ajutor.