| WeAreLegion a întrebat:

De ce in Romania imbecilitatea inca domina,si nu se legalizeaza Cannabisul? In America, consumul cu scop medicinal e legal in 18 state inclusiv Washington,in Olanda consumul cu scop recreativ este legal si in multe alte tari mult mai civilizate decat Romania si nu e nici o problema,nimeni nu pateste nimic si este mai inofensiv decat tutunul,ma intreb si eu, la noi de ce nu se poate?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Mai mult decat atat : " Rezumat : Recentele studii au aratat ca anumite droguri, precum dietilamida acidului lisergic (LSD), actioneaza asupra creierului in sensul ca simptomele unei largi varietati de afectiuni psihiatrice sunt mult ameliorate. Acest tip de droguri ar putea ajuta pacientii sa-si vada in alta lumina problemele, cercetatorii descoperind ca aceasta substanta halocinogena poate fi folosita pentru tratarea schizofreniei, alcoolismului si comportamentului violent. "
Mai mult decat atat : opiul si preparatele pe baza de opiu sunt cunoscute de aproape patru mii de ani, fiind folosite ca unele din cele mai vechi remedii ale durerii. In prezent, preparatele de opiu au o utilizare limitata in terapie, fiind folosite in special ca analgezice si antidiareice.

4 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut! Nu sunt ingusta la minte, dar ai citit ce efecte are folosirea drogurilor usoare pe termen scurt sau indelungat? Ce sens are ca la 50 ani poti muri de boli cauzate de droguri daca acum putem fi high?
Sunt total impotriva tuturor drogurilor(usoare sau grele). Poti sa ma critici cat vrei.Am vazut la prima mana cum arata/se comporta un utilizator.Iti trebuie o vointa de fier sa iesi din "jocul" drogurilor.
Nu am folosit droguri si nici n-am s-o fac. EVER!
Daca tot vrei sa te droghezi, se gasesc pe toate drumurile.Knock yourself out!

| WeAreLegion explică (pentru dragodana):

Intelege si tu odata pentru todeauna Cannabisul nu are cum sa-ti faca rau pur si simplu nu are cum, asa zisele studii pe care le citesti tu nu cred ca sunt despre Cannabis pentru ca sunt multe alte droguri usooare mult mai rele de exemplu alcolul si tutunul sunt principalele cauze ale deceselor peste tot in lume dar iata nici macar un deces nu se datoreaza acestei plante si daca spui ca ai vazut la prima mana cum arata si se comporta un utilizator probabil ca ai vazut un utlizator de coca sau alte nenorociri nu "iarba"! Sincer mi-e chiar mila de tine pentru ca esti complet orbita de minciunile si prostia altora, te sfatuiesc sa intri pe youtube si sa te uiti la niste videoclipuri deale lui Joe Rogan poate mai realizezi cate ceva! Peace!

| Graendal a răspuns:

Pentru ca exista prejudecati/idei preconcepute de care nu o sa scapam prea curand. Ne luam dupa modelul tarilor civilizate numai cand ne convine. Cand vine vorba de lucruri normale in alte parti, dar taboo la noi(aka Cannabis, parteneriatul civil atat intre persoane heterosexuale cat si homosexuale, etc.) toata lumea tace malc sau este foarte revoltata. IMHO se intampla asta in principal pentru ca romanii nu sunt oameni deschisi la minte (ca olandezii de exemplu) si nu concep ca ceva diferit fata de ceea ce au fost ei invatati de mici copii nu este neaparat daunator. Ah, si mai este si biserica care la noi e separata de stat doar cu vorba, dar meh, intram in alte polemici...

| WeAreLegion explică (pentru Graendal):

Sunt de acord cu tine, in Romania propaganda impotriva Cannabisului a avut efecte foarte puternice iar oamenii sunt prea ingusi la minte ca sa judece, uite cat de civilizat se se dezvolta dincolo, am ramas socat dupa ce am vazut documentarul! .......http://motherboard.vice.com/......eed-part-1