| ilovepuppies a întrebat:

De ce judecatorii, procurorii, membrii armatei/politiei nu pot candida pentru un loc in Parlamentul Romaniei?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot candida din cauza incompatibilitatilor bazate pe principiul separatiei puterilor in stat.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca statutul magistratilor(Legea 303/2004)si statutul cadrelor militare interzice candidatura acestora in Parlamentul Romaniei.

| oprescudorin11 a răspuns:

In Democratie exista acel PRINCIPIU Fundamental! SEPARATIA PUTERILOR IN STAT!
Care sunt puterile in stat?
1. Puterea prezidentiala
2. Puterea Legislativa(Parlamentul-aia care fac legile(nu care le aplica))
3 Puterea Judecatoreasca(cei care aplica legile asa cum sunt)
4. Puterea Executiva(guvern -politie-procurori, etc.)
5. Puterea mass-media(cei de pe margine care pot sa constate ca arbiri daca acele puteri nu interfereaza).
Armata e o parte separata, care raspunde in fata Constitutiei la ce este destinata. Apararea Tarii.
Ei respecta ca si politia si SRI si SIE etc, ordine de la (cf. Constitutiei).
Cum sa fii si sef si subaltern? Cum sa faci confuzii voite sau nevoite ca parlamentarii?
Nu poti sa fii niciodata in mai mult decat o functie, ca facand parte din aceeasi putere.
Daca vrei absolutism:esti rege, parlamentar, seful politiei, seful Gestapoului, seful SRi, ai si presa, mai esti si presedinte, faci si un singur partid? Ce mai este si asta?
Eu centrez, eu dau cu capul?
Think aboat!

| JohnnyBi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Separarea_puterilor

zi si mie unde este mass-media putere? si unde este procurorul putere executiva? magistratii sunt putere judecatoreasca, fie ei judecatori, fie procurori. si politia nu este putere executiva.

in rest explicatia este ok. nu ai cum sa ai o functie intr-o putere cumulata cu alta putere, ca magistrat trebuie sa iti mentii independenta si individualitatea fata de orice sursa de "ademenire" sau "favorizare"

| oprescudorin11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Politia tine de puterea executiva, fie si pentru ca e subordonata puterii executive! Aplica legea, o aplica executiv! O si executa! Judecatorii dau doar verdicte, procurorii fac cercetarii si depun dovezi. Deci sunt executivi, nu ma intereseaza ce zic unii sau altii, adevarul asta este, pe care ti-l spun.

| JohnnyBi a răspuns (pentru oprescudorin11):

Asa e. cum zici tu. eu am terminat o facultate de drept si niciun profesor in 4 ani + 1 an de master nu a bagat politia la executiv, dar tu stii mai bine decat preparatorii, procurorii si judecatorii cu 30-50 de ani vechime de la INM. ce dracu stiu ei dupa o viata in sistem.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Mai voiam sa completez anume ca pot participa la alegeri cu conditia sa renunte la statutul vechi.Dar vreau sa mai completez si faptul ca am in vedere ca formularea Constitutiei si apoi a legilor organice (normativul de aplicare a legilor), sunt parca special facute asa incat sa devina 'discutabile'. Ceea ce este foarte rau caci poate inlesni abuzurile!
Nu-ti mai dau exemple!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Pai poate nu inteleg:daca politia asculta de guvern, aia de sector executa ordinile primarilor, caci asta este! (desigur in limita legilor-teoretic) cum sa nu intre in executiv? Sunt o ramura. Lasa ce zice legea organica, asa e si cu justitia, dar aici s-a normalizat oarecum, sunt independenti, nu subordonati ministrului justitiei! Politistii nu sunt subordonati Ministrului de Interne si al Administratiei? Deci automat executivi?
Fa-ma sa inteleg!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si lasa pe aia ciu masterate si doctorate, ca poate tu le-ai citit lucrarile, dar ei si le-au citit vreodata macar?
Aia de care vorbesti, traiti in sistem au invatat ca banu' se castiga daca esti sluga a politicului.Altfel :minune daca mai stau acolo in scaunele lor!