| PunK4L1f3 a întrebat:

De ce judecatorii si magistratii nu au voie sa faca parte din partidele politice? va rog dau fundita

Răspuns Câştigător
| GoguSteriade a răspuns:

Pentru ca sunt persoane ce sunt obligate sa fie impartiale, avand in vedere ca pot judeca persoane ce pot face parte dintr-un partid sau altul si se poate lasa cu scandal in urma influentei. Nu ca n-ar fi oricum in unele cazuri.

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca ar creste coruptia si mita ca la balamuc...

| Nicoleta a răspuns:

Pentru ca trebuie sa fie impartiali.Nu trebuie sa dea un verdict dupa influenta partidului din care face parte.

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca justitia e oarba, si nu ar fi logic ca legiferatorii sa faca parte din partide, pentru ca asa s-ar face favoruri si toate cele.Ar fi un haos complet,nu ar mai exista egalitate, impartialitate, corectitudine...fiecare judecator l-ar baga la puscarie pe unul care nu e din partid cu el s.a.m.d

| 211wasgnij a răspuns:

Deoarece trebuie sa fie independeti de orice influenta exterioara. Nu ar putea fi impartiali si sa aplice litera legii daca ar activa in vreun partid, oricum majoritatea nu au incredere in judecata lor, sa ne gandim doar cate procese a pierdut Romania la CEDO din cauza unor indivizi bine remunerati dar prosti pregatiti sau rau intentionati.

| madistrez a răspuns:

Judecatorii si magistratii (precum si odraslele acestora) au voie sa faca orice vor, oricum legea nu este pentru ei, legea este doar pentru "fraieri"

| BăiBăiatule a răspuns:

Abuz de putere.