| TheWizard a întrebat:

Hey TPU: De ce nu pot face parte din partide politice judecatorii Curtii Constitutionale, avocatii poporului, magistratii, membri activi ai armatei, politistii si alte categorii de functionari publici? Si cum se sustine această interdictie? DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cel putin doua motive foarte simple:
-Democratia presupune separatia puterilor in stat si acest principiu este inscris in Constitutie si in legile de aplicare care prevad incompatibilitati.
-Cei amintiti de tine trebuie sa fie total echidistanti si impartiali, sa se supuna numai legii si propriei constiinte ori membrul de partid trebuie sa se supuna partidului.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Datorită separaţiei puterilor în stat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Simplu: legea după care ei funcționează nu le permite!
Aceste statuturi trebuie să fie imparțiale.
Pa, pa.