| anonim_4396 a întrebat:

De ce legile nu sunt pentru toti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Justitia trebuie sa fie "OARBA!"Nu trebuie sa faca diferente de clasa sociala, rasa, religie sau etnie.
@Andi-daca ai avea si tu o matusa Tamara probabil ca ai face si tu ca el, acestea sunt spete, nu reguli.Cat despre Ovidiu Vantu, hotul neprins, negustor cinstit.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca teoria si practica sunt lucuri diferite!
Teoretic, legile sunt pentru toti. Practic, sunt pentru... tonti! (cel putin in romanica noastra crying )

Anna
| Anna a răspuns:

La ce te referi? poti da niste exemple? Legile sunt concepute pentru toti, depinde de fiecare daca le respecta sau nu.Constitutia Romaniei si a Europei spune ca toti suntem egali in fata legii.(cum spun francezii: libertate, egalitate, fraternitatetongue)

lolita
| lolita a răspuns:

Pentru ca unii nu le putem " cumpara" big grin

| cristi a răspuns:

Pentru ca nu sunt aplicate cum trebuie iar alteori sunt facute special pentru a le oferi portite de scapare "baietilor destepti".

| Alexandrinaa a răspuns:

Pentru ca multi oameni nu-si cunosc propriile privilegii, propriile legi. Unii n-au citit niciodata Constitutia. Teoretic, legea este pentru toti, pe cand se poate intampla ca o lege dreapta sa genereze nedreptati, sau o inegalitate sa fie acceptata daca este in avantajul tuturor (vorba lui Rawls). Gandeste-te ca deputatii au fost sprijiniti in campanie de anumite persoane pentru a ajunge unde sunt. Legile sunt varate de catre acele persoane si spuse din gura deputatului. Dureaza cateva ore legea, timp in care "sprijinul" isi face treburile, dupa care se anuleaza legea. Ca-n monitorul oficial unde apar si dispar legi. Tu crezi ca deputatii fac acele legi? nu! Fiecare dintre cei care i-a sprijinit vin cu propuneri legislative, iar cum numai deputatul are autoritatea de a o propune in Parlament, normal ca o face, ca daca nu, data urmatoare nu ar mai fi sprijinit pentru campanie sau pentru un nou mandat. Astfel, unele legi, desi-s pentru toata lumea, doar unii le stiu happy. Dilema...tongue

| Wtf9000 a răspuns:

Pentru ca sunt facute in asa fel incat sa nu fie pentru toti. Niste baieti "destepti" au de castigat de pe urma multor legi. Si nu neaparat numai in Romania, in multe tari se intampla la fel.

| andi a răspuns:

Anna, sorin ovidiu vantu, a facut inkisoare k a furat mii sau zeci de mii de romani? iti zic eu, sta k un boier are de toate si nu are grija zilei de maine...mai vrei exemple? pacat k nu am si o " matusa tamara" big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| bunica a răspuns:

Pentru ca sunt putine si nu ajunge la toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legile sunt pentru toti dar in mintea unora pumnul poate invinge legea, total gresit.