| neanicu a întrebat:

De ce mai avem sindicate daca nu sunt in stare sa faca nimic concret (actiuni sindicale puternice, gen Germania, Italia, Franta, etc) pentru a face ceva pozitiv pentru angajati?

7 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pentru ca sunt in continuare o fantana de bani?

| costymaximus a răspuns:

Sindicatele din România sunt mână în mână cu puterea, unii lideri de sindicat chiar fiind înregimentați politic în diferite partide, deci logic că nu fac nimic pentru angajați!

| bnj a răspuns:

Nea Nicule, la teatru ca sa iasa o piesa frumoasa iti trebuie si alti actori in afara de personajul principal, pentru a-l ajuta sa para "principal"
Asa si cu sindicatele in Romania. Se agita pe la televizoare dar liderii lor isi primesc prajitura prin restaurante de lux. Data viitoare cand voi mai asista la o asemenea sceneta ma ridic si le iau eu banii, sa vedem ce se intampla laughing

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Acolo economiile sunt mult mai performante, deci şi probleme angajaţilor sunt de altă natură.

soothe
| soothe a răspuns:

Sindicatele fac ceea ce membrii de sindicate vor sa faca. Sindicatele sunt puternic atunci cand mebrii lor sunt puternici. Sindicatele reprezinta ce membrii lor sunt de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nea nicule, uite ce mi-a zis un coleg mai batran.cand te duci sa ceri ceva; sa nu spui; da-ne.ci da-mi.fiindca vei obtine.liderii de sindicat se duc si cer in numele nostru, si semneaza in numele nostru, dar accepta doar in numele lor si pentru ei ce le ofera patronul.si acum gandeste-te? daca ai fi patron? in loc de 30 mii marire de salarii, dai mai bine cate 5 mii la doi insi? si s-au scos si ei si el. iar oamenii sunt mintiti de patron si aburiti de lideri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca liderii negociaza interesele salariatului cu patronatul cu niscavai chei de apartamente sau masini pe masa in dreptul fiecaruia.