| dudy2204 a întrebat:

De ce masinile din Bucuresti au numarul cu B? Daca bucurestiul este resedinta judetului ilfov nu ar trebui sa aiba cu IF?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bucuresti nu face parte din judetul Ilfov, este municipiu independent si capitala Romaniei.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Administrativ Bucurestiul nu face parte din judetul Ilfov

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca Bucurestiul nu este numai resedinta judetului Ilfov, ci este si capitala tarii.
Iar restul masinilor din Ilfov au numarul IF.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucurestiul este independent, nu face parte din nici un judet deoarece este capitala

| narciosromantiber a răspuns:

Deoarece litera aceea se pune in functie de oras...sau cel putin asa cred.

| Vichii a răspuns:

Bucuresti este capitala si de aceea, resedinta judetului Ilfov este Buftea.