| neanicu a întrebat:

De ce nu se revine la cota de impozitare progresiva? cele mai multe tari dezvoltate au acest sistem!

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doamne fereste! Chiar vrei sa dea milionarii si clientela politica faliment? Ia te uita ce idei ai!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cum poti sa te gandesti la asa ceva, vrei saracirea bogatilor?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

A fost o masura liberala sustinuta de investitori si cei cu salarii mari. Din moment ce ei sunt cei influenti te astepti sa-si taie craca de sub picioare? Politica financiara este supravegheata si ghidata de grupuri internationale, care au sustinut o crestere economica prin fonduri substantiale ( vezi cresterea datoriei Romaniei din 90 incoace ) si investitii serioase, dar au facut asta cu scopul de a-si crea un mediu prielnic pentru afaceri (asa cum sunt ele ), nu ca sa ajute Romania. Acum ei sunt in masura sa conditioneze deciziile interne si de fapt orice decizie de anvergura se ia cu acordul sau la cererea lor.