| Thecurious a întrebat:

Buna seara, sunteti de acord cu cota unica de impozitare in Romania sau v-ati dori cota diferentiata de impozitare a veniturilor?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cota unica
procentul e cea mai corecta cale de impozitare
nu trebuie pedepsiti cei care castiga mai mult.

| SG1995 a răspuns:

Cotă diferențează. Dacă eu i-au 1000 și tu 10.000 ar fi culmea să ne tragă exact același impoziti. Eu aș rămâne să zicem cu 500 de lei, iar dacă cota ar fi unică tu ai rămâne cu 9500.

| Thecurious explică (pentru SG1995):

Cota unica inseamna impozitarea cu acelasi.
La cota diferentiata, salariile care trec de un anumit prag sunt impozitate cu un procent mai mare.

| SG1995 a răspuns (pentru Thecurious):

Știu, și nu mi se pare neapărat greșit. Produci mai mult, contribui mai mult.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Acelasi procent*

| Wehrmacht a răspuns:

Daca ai facut 1000 si ai ramas cu 500 ai platit 50%.50% din 10000 inseamna ca ramai cu 5000 nu cu 9500. Da, este mai mult dar, in general, cand castigi mai mult o sa realizezi ca faci mai multi bani. Daca ii iei lu' ala 9500 sa ramana tot cu 500 ca tine ala o sa se care din tara si e si mai nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro cotă unică

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thecurious):

Că așa mi se pare mie normal. laughing
Nu sunt de acord nici cu faptul că pensiile sub 2000 de lei nu sunt impozitate, dar aici pot tolera.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Mi se rupe, nu dau bani statului.