| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce numai cu mita poti sa obtii un lucru?

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Din pacate in tara noastra asa s-a obisnuit lumea sa se duca mita sau mici atentii... chiar daca nu e nevoie de mita ei duc ca asa a fost pe vremurii... se dadea de sub tejghea anumite lucruri... problema e ca cei care dau mita sunt la fel de vinovati ca si cei care iau mita... intr-adevar unii dintre noi suntem nevoiti sa dam mita... si eu am patit asta la faclutate... am avut profesori care ne-au zis in anul 6 cu 4 luni inaintea licentei ca nu ne lasa sa intram in licenta decat daca platim... si ce am facut... am platit... degeaba nu am fost de acord, degeaba am vrut noi sa ne aliem sa nu platim nici unul dintre noi ...nu am avut curajul ...si ne miram de ce unii dintre noi care fac asa greseli mari in viata de zi cu zi... pentru ca unii dintre noi a terminat facultatea cu bani... s-a dus la fiecare examen cu bani... a luat toate examenele si acum bine merci e medic, avocat, inginer etc... insa la consecinte nu se gandeste nici acel student care plateste si poate niciodata nu va stii sa isi faca meseria corect... nici acei profesori care accepta asa ceva... sunt la fel de vinovati ca si ei... apoi sunt unii care oriunde merg duc si mici atentii sau mita (desi nu ar fi nevoie)... de ce cand merge omul la medic se simte nevoit dupa a 3 - a vizita sa duca ceva... o cafea, o ciocolata etc... nu cred ca e normal... nu e corect... insa ce e corect in ziua de azi? nimic... asa ca continuam sa dam mita ca e nevoie sau nu...

14 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

April, ma bucur pentru tine cred ca ai facut facultatea inainte de revolutie, ca daca faceai facultatea odata cu tundenana, cu nepotii mei care se ducea la profesor si deschidea un dosar se facea ca se uita in alta parte si apoi spunea;''DESPRE CE VORBEAM ''? Nu ai mai fi spus asa ceva. Am avut si eu astazi o surpriza placuta as vrea sa va povestesc; am fost la un cabinet particular care are si contractte cu casa de asigurari si am facut o investigatie despre care nu stiam ca se poate face cu trimitere de la medicu de familie, adica poate fi platita de casa de asigurari, iar in momentu cand am mers sa platesc am fost intrebata de medic daca sunt asigurata medical si sa merg la medicu de familie sa iau treimitere, iar cand am intrebat cat costa a spus NU VA COSTA NIMIC va spun ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata. Desigur ca veti spune ca isi va recupera banii de la casa de asigurari, dar putea foarte bine sa spuna sa aduc trimitere si sa dau macar jumatate de pret. Cred ca se va mai schimba ceva de acum in Romania. Credeti si voi si procedati ca atare.

Bula
| Bula a răspuns:

De prostie!
Cel care ia mita, sigur nu lucreaza, doar pe hartie.
"Cine munceste n-are vreme sa castige!"

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Pentru ca lumea e corupta si coruptibila!

cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca asa i-am invatat si ca fiecare a dat la randul lui si trebuie sa-si recupereze ceea ce a dat intr-un fel sau altul.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, sincer vrei sa stii adevarul? pai ca asa au fost invatati de noi, daca mergeai undeva trebuia sa duci ceva sa nu mergi cu mana goala si azi asa, maine asa s-au invatat sa astepte cadouri si daca nu le duci nici nu se uita la tine.

| andreutz a răspuns:

Pentru ca traim in Romania! happy

| Dara a răspuns:

Lumea e corupta din cele mai vechi timpuri! Istoria ne da foarte multe exemple de acest gen! Si Iuda l-a tradat pe Iisus Hristos luand mita cei 30 de arginti! Nu degeaba se spune ca "banu-i ochiu' dracului".
Si totusi, nu toate lucrurile se obtin cu mita! Exista si minuni cand treburile se rezolva usor, fara probleme si, mai ales, fara mita!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru ca asa e sistemul...si e foarte greu sa il schimbi.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Draga April ...cred ca atunci cand ai scris ca vezi doamne care se vaicaresc ai vorbit de mine si mlm... avand in vedere ca numai in raspunsurile noastre este mentionat faza cu cadourile. sa stii ca eu personal stiu ce vorbesc... sunt medic si imi vad pacientii cum se comporta... vin fara nici un motiv cu cadouri... nu le-am cerut nimic niciodata... eu nu le iau pentru ca nu cred ca e normal... sunt platita sa fiu acolo si sa ajut lumea... insa crede-ma ca din experienta iti spun ca medicul de familie al fetitei mele nu facea nimic pentru ea fara sa ii duc ceva... am incercat de nenumarate ori sa merg la ea si sa ea nici nu ne-a bagat in seama... intram in cabinet si ea vorbea 15 min la telefon despre cum se fac sarmalele... am inghitit in sec si m-am abtinut... data viitoare m-am intors cu o atentie... de-a dreptul m-a scarbit... era in stare sa ma pupe si in... in cateva luni mi-am schimbat medicul de familie... si cand am mers sa scot dosarul de la ea stii ce mi-a zis... nimic nu e pe gratis... asta mi-a zis... tu ai noroc ca nu ai patit asa ceva in viata ta... si bucura-te ca ai nimerit bine medicul de familie... insa nu vorbi fara sa stii... eu una ma duc la coafor si las 50 lei acolo la 2 luni... asta ca sa intelegi ca nu fac parte si acele doamne care fac figuri sau se vaicaresc vorba ta pentru orice...

tundenana
| tundenana a răspuns:

E clar ca ne-am inteles gresit... nu trebuie sa iti ceri scuze... am inteles

| beba a răspuns:

Am patit si eu precum Tundenana. din pacate asa este sistemul. April, te poti simti norocoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii in diverse functii sint saraci si ACCEPTA mita. dupa ce incep sa aiba bani, PRETIND mita! ar trebui ca NIMENI sa nu mai dea mita, sa vedem dace cei care iau, nu si-ar face treaba? eu cred ca "nu e prost cine maninca 7 paini, ci e prost cine i le da!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa dea domnul sa nu ajungeti pe mana medicilor ginecologi din pitesti ca poti sa mori de durere si nici nu se uita la tine daca nu ii" lovesti "cu ceva. mi s-a intamplat acum vreo 3 ani sa ajung cu o prietena la ginecologie si dr. care mai e si sef de sectie nici macar nu a ascultat problema, a facut o treaba de mantuiala si ea s-a ales cu o hemoragie de toata frumusetea.asta m-a facut pe mine in 2007 sa ajung la curtea de arges sa nasc pentru ca in pitesti nu am mai avut curaj, cu riscul ca era sa nasc chiar in masina. daca s-ar face niste filmari cu camera ascunsa ar avea lumea ce sa vada.tot respectul pentru voi care aveti un suflet mare.

| paul a răspuns:

Pentru ca asta e Romania.