| AlexDorinel a întrebat:

De ce Romania a fost singura tara din blocul de fier în care căderea comunismului s-a făcut cu vărsare de sânge și cu venirea unor conducători care sa vândă tara pe moca occidentalilor?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost asa fiindca NC s-a tinut de scaun mai mult decat ceilalti conducatori si a avut slugi obediente.
Din nefericire majoritatea conducatorilor de dupa aceea au fost slabi si am trecut de la dictatura la haos, mai ales la inceput, mai fiecare a lucrat pentru interesele personale si nu pentru tara.

| mihai69 a răspuns:

Pentru că altfel Iliescu nu ar fi avut "legitimitate".
Cât despre vândut pe moca... să fim serioși; de unde crezi că au apărut marile averi după '89?!?

| Mosotti a răspuns:

A fost nasol, de aia s-a lasat cu impuscaturi, ca ceausescu nu vroia sa plece la noi, spre deosebire de alte tari.

Pai si pe conducatorii aia cine i-a pus? Nu tot occidentul? Mai ales la intrarea in UE, conditia a fost sa le vindem tot daca vrem sa intram.
Totu e comandat din afara, spagi, amenintari, santaje, etc, nu sti in ce lume traim? Ca vad ca te miri.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Exact! Va bagam in UE dar ne dati tot, ca bani o sa va dam asa de forma ca asa e regula, ca oricu ce va dam noi e un rahat pe langa ce va luam.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si? Rusii sunt o putere militara, dar nu sunt o putere economica. Pentru ca nu si-au "vandut tara". Economia Federatiei Ruse are aceeasi marime cu economia Spaniei. Mai smecheri chinezii, ei vanzandu-si tara au ajuns o mare putere economica.

La inceputul anilor '70 China a avut dilema daca sa mearga pe sistem rusesc (CAER) sau american (WTO). Au ales sistem american si au obtinut lozul castigator.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Motivele sunt mai multe.
1. In care tara sotia presedintelui conducea efectiv tara? O femeie cu 2 clase de o rautate feroce inascuta, il dirija pe Nicolare sclerozatul (era stiut ca sufera de scleroza).
2. Anturajul din jurul lui Ceausescu caruia ii era frica sa-l contrazica.
3. Cultul persolanitatii ridicat la rang de politica de stat.
Si multe altela.

| Zuzu1991 a răspuns:

Buna intrebarea
presupun ca depinde din ce unghi privesti chestia... grupul UCIGASULUI iliescu vroia puterea categorica, asa ca au bagat la interval "teroristi" care au tras in populatie si armata si care "vezi doamne" dupa ce a murit Ceasca si-au incetat activitatea asa ca UCIGASUL iliescu a avut 10 ani de domnie, atat de tare au crezut oamenii ca el a scapat tara de comuisti

nu cred ca iti place raspunsul, dar e corect, si am riscat postand-ul, presupun ca inca mai sunt pesedisti care mi-ar lua pielea pentru ca am dat in gat fosila lor sfanta

| Crackman a răspuns:

Asa a fost sa fie.
Poate învățați din prostia altora și nu o mai repetam

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca este singura tara in care domneste expresia : "Da DOAMNE mintea romanului cea de pe urma".

| Meme10Meme a răspuns:

rolling on the floor Hai ma. Nici asta nu știi. În Bulgaria au rămas tot urmașii comuniștilor. În Serbia la fel. Iar în Ungaria, Cehia și Polonia au venit niște nebuni homofobi conservatori la conducere. Deci despre ce vorbim? Sa nu mai zic de Belarus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare chiar asa e? Pe langa faptul ca postezi foarte mult, tot ceea ce spui e tendentios.
Chiar daca doar in Romania a fost o miscare violenta privind, cica, abolirea comunismului, evenimente violente au fost si in URSS. De asemenea, in '56 Ungaria a avut si ea o revolutie sangeroasa. Motivul, in Romania, a fost ca Ceausescu a deturmat comunismul stiintific, facand un fel de doctrina proprie, cu o economie aparent dezvoltata, dar ineficienta. Apoi a alterat, ireverdibil, cultura romana.
In fine, probleme economice cu "vanzarea de tara" au existat peste tot. Banci din Polonia au dat faliment, la fel ca si in Romania.
Acum, problema privind scaderea economica a Romaniei din perioada anilor '90 se explica prin disparitia CAER-ului. Majoritatea produselor noastre exportate erau proaste si erau exportate datorita CAER. Imediat dupa disparitia acestui mecanism economic ne-am trezit ca lumea nu ne mai cumpara lucrurile ca vezi doamne, strainii au ceva cu noi. Tu ai cumpara adria cola la acelasi pret cu o cola normala? Eu nu. Asa au stat si acolo lucrurile. In plus, profesorii de la ASE, imedoat dupa '90, povesteau cum formau artificial, pe hartie bugetul.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Din păcate, întrebarea ta nu are un răspuns foarte concret. Nu știu cum era securitatea în restul blocului, dar probabil că România avea o securitate mai puternică. Mă gândesc la asta deoarece dictatura lui Ceaușescu a fost influențată puternic de vizita lui în China și Coreea de Nord (1971). De acolo i-a venit lui ideea de-a "militariza" școlile și de-a impune un cult așa puternic al personalității. Bun, ce treabă are asta cu China? Au fost proteste și în China, în piața Tiannanmen (1989), doar că chinezii au trimis armata acolo și au rezolvat totul rapid. Și la noi s-a tras la revoluție, doar că la noi comunismul chiar a fost dat jos. De asemenea, revoluția a fost transmisă la TV, ceea ce a răspândit-o și, cred eu, a făcut-o să se manifeste mai violent.