| LanguageMaster a întrebat:

De ce România primește refugiați din Syria?

62 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Dar Germania de ce-i primeste?!

| laSoledad a răspuns:

Daca sute si sute de mii de romani au plecat, ne paste de ceva timp criza fortei de munca si imbatranirea populatiei - cresterea numarului pensionarilor. Ca o contracarare, guvernul primeste sirieni, vietnamezi, taiwanezi, chinezi, indonezieni etc, care se multumesc cu salariul minim sau ceva de genul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca tot UE primeste si noi suntem parte din UE

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Romania primeste refugiati pentru ca noi suntem condusi de dusmani ai poporului roman. Din 1989 si pana acum toti presedintii Romaniei nu au fost romani, ci alogeni cu cetatenie romana. Iliescu este evreu-tigan, Constantinescu si Basescu sunt cu origini evreiesti si Iohannis cu origini nemtesti si posibil evreiesti daca ne uitam la poze cu el cand se ruga in sinagoga. Toti sunt mari dusmani ai poporului roman si nu le pasa sub nici o forma de Romania sau de romani. Uitati-va la faptele lor si veti realiza acest lucru. Guvernantii trebuiesc dati jos de popor si partidele desfiintate. Puterea trebuie preluata de poporul roman si atunci vom alunga musulmanii. Trebuie sa facem scandal pentru a nu se mai aduce alti musulmani din afara.

Răspuns utilizator avertizat
| laSoledad a răspuns:

Funda?

| minrest a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Asa v-a placut voua, unor nazisti anti romani, sa pretindeti ca sefii de stat ai Romaniei sunt evrei, in realitate toti au fost romani, in afara de Iohannis, care este sas. Celelalte partide vrei sa le desfiintezi, ca sa introduci o dictatura, si atunci o sa puneti pe seama oricui va sta in cale ca este evreu. In Romania sunt vreo cinci mii de evrei batrani, draga nazistule. Pericolul pentru Romania sunteti voi nazistii, caci voi va puneti in serviciul oricarei dictaturi si a oricarui inamic.

| minrest a răspuns:

Cati a primit, cand si cum?

| funnymind a răspuns:

Imaginează-ti că fratele, sau copilul tău, moare in brațele tale strivit de un zid lovit de o rachetă balistică.
Ai mai rămâne in țara aia, sau ai fugi unde vezi cu ochii?
Cred că ai acum răspunsul, chiar dacă este format din două întrebări.

| funnymind a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Cu mentalitatea pe care o ai, ar trebui să emigrezi în Siria.
P.S. Să-mi scrii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Altul cu teoriile conspiratiei de 2 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minrest s-a inselat la ceva. U nu esti Nazist clasic ci esti NEO-Nazist (daca stii diferentele).
Evrei mai sunt prin Ro, insa nesemnificativi la numar. Dar din cauza ca principala trasatura a evreiilor este big grine a fi afaceristi ajung printre personajele importante din tara.
Dar in rest nu dai in Ro de evrei. In viata mea am intalnit 1 singura persoana despre care 'banuiesc" ca ar fi de religie evreiasca insa nu sunt in relatii atat de bune incat sa intreb.
Poti cerceta cat vrei daca iei in considerare numai ce convine teoriilor tale. In aspecte de istorie/filozofie trebuie sa fii critic si neutru.

| minrest a răspuns:

Mai sus spui ca Iohannis este evreu, iar aici spui ca este nazist. Nu vezi nici o contradictie in asta? Tu numesti cercetare citirea unor site-uri de propaganda care nu dau nici o sursa verificabila. Aruncand cu insulte nu spui nimic despre cei pe care ii insulti, dar spui multe despre tine.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci este clar ca tu nu poti intelege ce vorbeste omul cu tine. Exact acelasi lucru si in cazul celorlalti doi. Voi nu aveti idee ce se intampla in tara asta sau voi faceti parte din colatitia asta de distrugere a poporului roman. Tu ai impresia ca evreii astia au toti barbi si kika nu-i asa?

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Vrei sa te si cred nu-i asa? cred ca suferi in tacere

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Debitezi prostii prea mari sa te pot lua in serios.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Si deja par prea de tot comentariile tale, prea rasiste si antisemite asa ca voi faci un report la moderatori

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai ca nu vad evreii astia afaceristi bogati in Romania, vad la policlina din Washington 10 niste mosi si babe prapaditi care incearca sa obtina gratuitate la medicamente. A fost Nati Meir, un excroc evreu din Israel, care a inselat muncitori, a intrat in puscarie si a pierdut tot, alt evreu in afaceri in tara noastra nu mai stiu.

| minrest a răspuns:

Tu asa crezi, stiu ca asta e parerea ta. Ai citit lucrurile astea, si le-am citit si eu, dar: 1. Ai citit directionat, ceea ce se potrivea cu ideile tale. 2. Nu ti s-a prezentat nici macar umbra unei dovezi, nimic; ai citit simple afirmatii, si ai mers pe incredere. Stii ce este Istoria ca stiinta? Citesti o carte, care demonstreaza tot ce afirma, si trimite la documente in arhive, date statistice si oficiale contemporane sau din orice epoca, dovezi arheologice aflate in muzee sau in situ, totul verificabil; chiar daca nu pot eu sa merg sa zic la Munchen, sa vad dovada, totusi ea exista si va fi verificata de zeci de ori, de catre altii decat autorul. Apoi citesti alta carte, ca sa iti completezi tabloul, totul demonstrat la fel, si tot asa.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru minrest):

Eu nu stiu doar dintr-un singur loc. Au zis-o oameni capabili si unii dintre ei chiar au autoritate sa consulte vechi vestigii, manuscrise etc... Tu te-ai dus la Roma sa vezi statui de Daci acolo? Tu stii ca in Europa sunt mai multe statui de Daci in diferite tari? Tu ai idee cine a distrus imperiul roman? Nu poti afla realitatea daca tu cunosti istorie din gura unor oameni ca Horia-Roman Patapievici, Lucian Boia etc... Istoria noastra de multe ori a fost scrisa de altii care ne-au cucerit in trecut sau care si-au urmarit interesele aici. Nici scoala aia ardeleana nu spune cum trebuie si nici la scoala normala nu o inveti cum trebuie. Eu ti-am spus tie sa citesti carti pentru ca eu citesc si mai vreau sa mai cumpar cateva. La noi au venit arheologi germani si ne admira istoria pe cand altii o renega si astia din urma nu sunt putini ci foarte multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Commentul ala cu Iohanis m-a dat pe spate.
Iohanis s-a rugat cu Kaki pe cap rolling on the floor)

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista poze sau filmare... Sunt dovezi clare. Apropo cu kaki am vrut sa spun kipa dar se mai intampla. Uneori esti atent si la altceva sau te incurca altcineva de prin jur asa ca aici recunosc ca am spus kai in loc de kipa.

| minrest a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

A vrut sa intre in sinagoga, a intrat ca presedinte, iar cine intra acolo si e barbat, trebuie sa poarte khipa.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru minrest):

Dar ce cauta acolo? Trebuia sa de-a raportul la stapanii Romaniei?

| minrest a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ai citit in mai multe locuri, credeai ca eu cred ca legionarii si national socialistii au un singur site, sau publica o singura carte? Sunt oameni capabili de orice ideologie vrei. Eu citesc istorie zilnic, am facultatea de Istorie; citesc direct in Arhivele Nationale sursele primare, iar la Biblioteca Academiei citesc ziare de epoca. Eu nu ma bazez ca am vazut in mai multe locuri, deduc din surse si cred ce mi se demonstreaza pe baza unor surse publice, verificabile. In Istorie nu ai voie sa iti crezi nici mama.

| minrest a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

A fost la sinagoga, pe fata, ca presedinte, pentru ca e lacas de cult a 6000 de mosi si babe, cetateni ai Romaniei.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru minrest):

Daca ai facultatea de istorie vreau sa te intreb ceva. De ce ma acuzi de conspiratii, cand de fapt mie mi-a dar dreptate chiar si un profesor de istorie, dar nu mai stiu unde activa el. In plus ai o boala in a arunca cu apelative in oameni. Nu esti singurul de altfel dar eu nu sunt nici nazist, nici rasist, nici legionar, nici national socialist, nici antiroman si nici ce alte tampenii ati mai debitat pe aici. Eu sunt patriot nationalist si va spun asa „Un popor care nu-și cunoaște istoria e ca un copil care nu-și cunoaște părinții." — Nicolae Iorga. Asta este o vorba mareata si trebuie luata in considerare de voi toti. Cand veti invata istorie atunci veti realiza foarte multe lucruri.

| minrest a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Ti-ar da dreptate mai multi profesori, dar toti de orientarea ta; ti-am spus doar ca in orice ideologie exista oameni capabili. Da, cunosc dictonul lui Iorga, de fapt Istoria e mult mai importanta decat atat, dar tocmai mie mi-l spui? Tu nu cunosti aproape nimic corect, pe tine te mustra marele invatat, pe care, apropo, l-au asasinat legionarii, ca si pe alti savanti si patrioti. Odata ce tu consideri informatii niste simple afirmatii, fara umbra unei dovezi, inseamna ca dispretuiesti adevarul istoric. Daca fabulezi o istorie a Romaniei imaginara, inseamna ca o dispretuiesti pe cea reala.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru minrest):

Tu esti cel ce fabulezi si Iorga nu a fost asasinat de legionari ci de apropiatii regelui ( care nu era rege ) tradatorul mucos Mihaita. Acum sunt perfect convins ca tu chiar nu stii istorie. Eu ti-am spus sa inveti ISTORIA REALA, nu pe cea invatata in scoli. Eu nu pot sa ma contrazic la nesfarsit cu tine pentru ca mi-ai spus destule minciuni pana acum, pe care le-ai invatat acolo unde ti-ai facut scoala. Tu nu stii istorie adevarata si trebuie sa o inveti. http://www.glasulstramosesc.ro/......-07-06-109