| Anonimm1204 a întrebat:

Care este parerea voastra despre refugiati? Ati fi de acord sa vina si in Romania.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Daca am fi noi romanii in situatia lor, am fi disperati sa apelam la bunavointa altor tari care sa ne primeasca, si i-am cataloga pe cei care ne-ar respinge drept inumani. Sa ne uitam doar la cati imigranti romani sunt in tarile Europei. Mereu ii laudam pe cei care i-au primi si i-au tratat frumos, si ii criticam dur pe cei care nu ne primesc. De ce nu ne gandim aproape deloc la asta cand vine vorba de acesti refugiati musulmani? De ce nu reusim sa ne punem deloc in locul lor? Cum putem fi atat de ipocriti? De ce ne tinem un popor atat de bun, iubitor si ospitalier, daca ii respingem pe cei nevoiasi? Ne laudam ca suntem crestini toleranti, dar nu dam dovada de asta atunci cand e momentul sa o facem. Ar fi cazul sa mai lasam rasismul, nationalismul, xenofobia si teoriile conspiratiei la o parte, si sa ne gandim la vietile unor oameni. De ce? Pentru ca putem. De ce sa nu salvezi o viata cand poti? Suntem o tara mare, cu populatie mare. Daca nu ne permitem sa avem grija de cateva mii de oameni, nu stiu ce spune asta despre noi. Nu va muri niciun roman de foame din cauza imigrantilor, si nici orasele noastre nu vor fi distruse de teroristi. Astea sunt doar exagerarile unor paranoici.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai cam nu ca near lua locul de munca si as muri de foame

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles.Sa nu uitam ca si noi romanii am fost o perioada lunga de timp in situatia lor.

| Anonimuserr a răspuns:

Da pentru că de bine nu au venit în Europa. Să ne punem în pielea lor să vedem ce greu este să pleci cu copii mici. În orice caz toată situația asta trebuie foarte bine gestionată de guvern prin CSAT și SRI. Poate periclita siguranța națională. Fiind foarte mulți emigranți din țările arabe sunt sunt multe atentate se impun măsuri stricte.

| Anonimm1204 explică:

Sublime86 ai tot respectul meu, ai un suflet foarte bun si o minte extraordinara, ma bucur ca inca mai exista asa oameni buni cu o gandire foate buna :* pup

| Anonimm1204 explică:

RAY25TM crezi ca daca ar veni nu ai mai avea un loc de munca, tu te gandesti la asta dar iei au copii care nu au ce manca, nu au apa nu au casa nu au absolut nimic iei ce sa mai spuna?