| AvalohAlyn a întrebat:

De ce sa traiesti in zilele noastre e atat de scump si greu?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nici scump, nici greu. Niciodata nu a fost bmai ieftin si nici mai usor. Avem tehnologie care sa ne faca viata usoara, mancarea se gaseste pe toate drumurile la niste preturi foarte foarte mici (comparativ cu deceniile anterioare), hainele sunt foarte foarte ieftine, nimic nu e scump sau greu de obtinut. Trebuie doar sa muncesti putin si poti avea de toate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca au fost zile in care se traia mai bine?

| johnnny123 a răspuns:

Crezi că prin 1500 era mai ușor?
Poți să faci un test. Mergi într-o pustietate și fă-ți o casă din chirpici, fără niciun fel de utilități, fără niciun fel de tehnologie, fără medicamente, fără săpun, fără geamuri.

Apoi, pentru a te apropia de experiența autentică, imaginează-ți că mai trebuie să fugi și de unii care vor să-ți dea în cap cu un buzdugan și să-ți ia copiii sclavi.

Mai adaugă și vreo duzină de boli care între timp au fost eradicate, apoi mai plânge-te de cât de greu este să trăiești azi.

| tril a răspuns:

Eh draga, asta e democratia!

| GabrielGL a răspuns:

Incearca sa iti iei o bucata de pamant si so muncesti vezi ca vei economisi, cei ce traiesc la oras sunt dependenti de supermarchet cei de la tara mai au un ou o leguma etk deci nu ar fi greu daca ai munci terenul daca ai resursele...

| Chernobyl a răspuns:

Si inainte se traia greau cel putin la tara.