| bmerry a întrebat:

De ce se cenzurează imaginile atunci cand sunt difuzate la știri iar oamenii poarta cătușe la mâini? Adica de ce se cenzurează strict catusele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de prezumtia de nevinovatie, nimeni nu poate fi considerat vinovat pana nu este condamnat definitiv de o instanta de judecata. Daca il prezinti cu catuse este ca si cand ar fi vinovat.

| Bula a răspuns (pentru Ioandelasal):

Singura probleme este ca, acele catuse ar trebui "aplicate" doar pentru imobilizare, in caz de opunere sau pericol de agresiune /fuga.
Si arestul poate fi mai "omenesc", la domiciliu, daca nu exista pericol de evadare etc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca.caturi legate de drepturile omului

| bmerry explică (pentru suntserios):

Pana nu de mult nu părea sa fie încălcat vreun drept. laughing Am observat ca recent au inceput sa cenzureze.

| suntserios a răspuns (pentru bmerry):

Nee, e de multi ani

| Lucian4 a răspuns:

Si. pentru rating