| AvalohAlyn a întrebat:

De ce statul și românii nu încurajează și susțin brandurile 100% românești și le prefera pe cele din străinătate?
Care e brandul vostru românesc preferat?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca romanii sunt liberi, iar economia este libera (piata libera).

| AvalohAlyn explică (pentru doctorandus):

Nu e vorba de asta.
Crezu că nu merita cumpărate, sustinute si încurajate produsele și brandurile /firmele românești? Uneori aducem toate prostiile din afara când avem în România produse de calitate..Eu nu zic că nu ești liber să cumperi suc de mere Timbark dar parca ar merita mai mult sau la fel de mult și sucul natural românesc Doctor Vitamin inclusiv pentru faptul că Timbark folosește suc concentrat, zahar și pune și câteva adaosuri pe când sucul Doctor Vitamin e natural pur. Unul e brand cunoscut și de succes susținut de multi dar care nu merita așa multa atenție iar altul e anonim, local ai nu are susținere de nicăieri căci nu e prea cunoscut și nu i se face reclama la tv.Ti se pare normal? Mie nu

| doctorandus a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sunt aceleasi reguli pentru toti producatorii. Romania a ales sa redevina tara capitalista si democratie liberala, cu toate consecintele care reies din asta si din aderarea la Uniunea Europeana.

| AC4S4 a răspuns:

Oamenii se uita la preturi si la calitate. Poate ca or fi produsele romanesti putin mai calitative, dar pretul este umflat, uneori e chiar dublu fata de corespondentul lor de import.

Cu alte cuvinte, nu merita sa dau de doua ori mai mult pentru un produs doar pentru ca e facut in Romania. Ma sustin prima data pe mine, daca ajung la stadiul sa am asa multi bani incat sa nu mai port grija anilor viitori, ma voi gandi cu o prioritate mai mare si la brandurile romanesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deindata ce marfa din afara e 2-3 ori mai ieftina decat cea cu brand special romanesc, sau bio... nu e greu sa iti dai seama de ce
La calitate poate sunt cu ceva mai bune, dar cu diferenta prea mica incat sa fie un factor major