| JIJ a întrebat:

De ce trebuie sa se faca atata mazbaleala, scrieri si desene cu personalitati pe bancnotele (leii nostri)? De unde a inceput moda asta si cand s-a facut prima data?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate elementele de pe bancnote sunt pentru siguranta, respectiv protectia impotriva falsificarii.
Acum portretele sunt pentru comemorarea unor mari personalitati din diferite domenii. La inceput au fost portretele celor care emiteau moneda si nu a fost pentru moda. Inceputul a fost in antichitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce ai vrea sa apara pe bacnote? o poza cu o shaorma?

cred ca totul a inceput prin ani 1880 cand sa infintat BNR

| cristimihailov a răspuns:

Cand regii din antichitate si-au tras poza pe monezile vremurilor trecute.

| oprescudorin11 a răspuns:

La regate(cand a fost Romania regat), era poza regelui pe monede, bancnote. In Marea Britanie este si acum poza reginei.
In statele republicane (spre exemplu-USA), se folosesc pozele diversilor fosti presedinti sau personalitati istorice marcante.
Asa au stabilit trezoreriile si mai vechi si mai noi.Au motivele lor (de securitate, de recunoastere usoara de catre cei care folosesc banii, etc.)