| Joker3134 a întrebat:

De ce un maistru militar de la pompieri iese la pensie la 50 ani? Pai ce face ăla de nu mai poate să lucreze și la 60 ani?

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Pai uite cateva motive:
Mentalitate invechita / corpul lui nu mai e ca la 20 de ani / pensia destul de bine platita / cine nu vrea sa stea acasa si sa primeasca bani? / poate vrea sa faca si altceva decat sa stea acolo sau sa calatoreasca sau orice altceva etc.
Eu personal (neavand legatura neaparat cu subiectul tau) oamenii trecuti de 50-60 de ani ar trebui sa isi vada de proiecte si de ale lor, pentru ca pur si simplu majoritatea nu mai sunt open-minded si sunt inchisi in mentalitatile lor.
Legat de politica daca tot se vorbeste asa des, majoritatea sunt cumparati cu 1 kg de zahar si ulei si voteaza si habar n'au de ce voteaza. Sunt tarani care efectiv nu au tv si se duc la vot ca asa li se spune si au un iq destul de mic.
Eu as interzice dreptul la vot persoanelor peste 50 de ani si eu daca ajung la varsta aia nu as mai vota pentru ca nu este viitorul meu iar unii nu inteleg atributiile presedintelui si nu el se ocupa de pensii si altele. Sunt alte puteri in democratie dar nu vreau sa deschid o discutie politica.
Legat de subiectul tau, sunt oameni care se tin foarte bine la 50 de ani si poate sa lucreze dar niciodata nu o sa lucreze ca unu de 20 de ani.
Vad oameni batrani la jandarmerie / politie sau umflati. Ce sa mai faca aia, pe bune acum?
Si la pensia lor... cine nu vrea sa stea acasa si sa primeasca bani laughing?