| anonim_4396 a întrebat:

De curiozitate:
tratamentul pentru cancer (chimioterapie si radioterapie) este gratis in Romania? Trebuie sa fie cetateanu' asigurat la Casa de Sanatate?

Exista prosti pe Pamantul asta ce sustin ca ar fi mai fain ca-n Romania sa fie ca-n America. Unde daca nu platesti asigurare, platesti si sute de mii de dolari pentru o operatie ce in Europa este suportata de stat (cauta -american medical bill- la imagini).
Adica oamenii trebuie sa moara daca nu-si permit asigurare sau tratament si operatie?! In Suedia spitalul este gratis daca esti rezident si daca nu esti angajat. Trebuie doar sa demonstrezi statului ca ai bani pentru a te intretine cand te inscrii la evidenta populatiei si dupa te bucuri de socialism.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tratamentele de baza pentru cancer sunt gratis, dar sunt si tratamente contra cost. Alea mai eficient si mai moderne.

Se stie ca SUA are un sistem medical destul de aiurea... insa nici la noi nu e corect. Se platesc cotizatii la sanantate direct proportionale cu venitul si beneficiezi de aceleasi servicii ca cei care cotizeaza minimul pe economie.

| Wr3nch a răspuns:

Ar fi fain in ideea ca asigurarea in America nu e obligatorie. Si cei care vor acest sistem viseaza ca o sa puna banii dati pentru CAS/CIASOC si ce mai este in buzunar. O sa regrete decizia doar cand vor avea nevoie de tratament si vor fi refuzati.

| Bondarel99 a răspuns:

Tratamentul e gratuit in sensul in care se mai poate face ceva.
In America nu doar ca platesti asigurare medicală, dar ea nu acoperă decât o mică parte și tot ajungi sa platesti mii de dolari și pentru o operație de apendicita. Sa traiesti in America e foarte scump.