| Henrypericolpublic a întrebat:

De la ce vârstă ai voie sa lucrezi?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Depinde de modul de lucru. M-aș putea referi la faptul că poți lucra pentru cineva, muncă casnică spre exemplu. Dacă te referi la un job plătit(zilieri) pe perioada vacanței,
varsta minima legala la care persoanele fizice pot fi incadrate in muncă este de 16 ani, dupa cum prevede Codul muncii.

Art. 13. (capacitatea juridică a salariatului)
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

Bula
| Bula a răspuns:

Cu contract de munca poti lucra doar peste 14 ani (cu acordul parintilor), dar pana la 18 ani doar in part-time.

Acasa poti fi pus sa lucrezi munca casnica, sa te obisnuiesti cu sarcinile.
De exemplu, chiar din varsta de gradinita poti sa ai grija de animalele mici, sa le dai de mancare si sa cureti dupa ei. De asemenea, poti sterge praful de pe mobila pe care o ajungi de la podea, etc.
Cu inaintarea in varsta, sarcinile casnice se pot inmulti pe masura varstei.
Important este sa nu te puna munca in pericol si sa nu faci paguba mai mare decat bine... happy

| RAY a răspuns:

16 ani dar intre 4-6 ore de la 18 ani poti tot sa muncesti toata viata

| ziftode a răspuns:

0 ani cu acordul parintilor (bebelusi care apar intr-un film)
cu, carte de munca, nu stiu sigur, dar ma indoiesc profund, PROFUND ca inainte de 18 ani!
singur, dar cu acordul parintilor, oricand, poti sa fii geniul lu' peste, sa te ajute parintii sa faci systemul de payment, dupa care sa muncesti 1-2h pe zi si sa faci 5mii de eu pe zi pe freelancer sau mai stiu eu ce

| EvilMayDie64 a răspuns:

De la 15-16 ani, ai voie sa lucrezi, cu acordul parintilor, dar doar part-time, si sunt doar cateva fast-fooduri sau supermarket-uri in care poti lucra fiind minor.

| AdrienWH a răspuns:

De la 16, dar de cele mai multe ori de la 18

| Veninul a răspuns:

14 cu acordul parintilor.