| stelianr a întrebat:

Dece stema Romaniei nu are coroana regala asa cum au toate statele foste comuniste?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ce state foste comuniste ai vazut tu cu coroana regala pe stema?
Eu n-am vazut asa ceva! Si Romania nu este monarhie, este republica parlamentara.De ce ar avea coroana monarhiei?

| stelianr explică:

Da.Cautati pe net:stema Rusiei sau Ungariei sau Bulgariei etc. Regret ca nu stiti adevarata iatorie a Romaniei.Carol I a fost Rege.

| demonangel37 a răspuns:

Sa te lamuresc mai bine Romania nu a avut coroana nu ca nu a avut un rege sau din astea ca daca stai sa te gandesti a avut domnitori, si rege (Ferdinand, Mihai, Carol chiar daca pentru perioade scurte de timpdeci sa nu vorbim prostii) Romania la inceput a avut regim democratic (1938-regimul carlist, 1944-regimul antonescian) si Ceausescu )a refuzat pactul cu Ceho-slovacia ca nu vroia sa faca comunism)dar fusese totul o fatada deci din cauza asta nu este stema cu coroana si inca o data lasa-ti dq prostiile ca a avut si conducatori si regi mai invatati si voi pe la istorie

| sergent91 a răspuns:

Deoarece Romania nu este un stat monarhic, adica condusa de un rege. Statul nostru este republica.

| jojobg a răspuns:

Pentru ca in romania nu e monarhie e republica
sau cel putin asa stiu euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania nu a avut coroana regala nici in vremea comunismului si nu stiu foste state comuniste cu coroana regala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am găsit această pagină întâmplător și mă uimește ignoranța celor ce au comentat aici. Da, este rezultatul "educației" regimului iliescian postdecembrist. Stelian a observat BINE! TOATE statele foste comuniste au adoptat NEalterate stemele străvechi, anterioare regimurilor distrugătoare bolșevice. Dacă România nu a adoptat stema VECHE fără a o mutila este NUMAI vina parlamentarilor neocomuniști FSN (PSD+PDL+PC+PRM+UDMR+PIN) care s-au luptat cu sârguință să înlăture coroana din stemă - vezi Legea 102 din 21 septembrie 1992. Coroana nu reprezintă neapărat monarhia românească, ci INDEPENDENȚA țării! Coroana este confecționată din oțelul (vezi culoarea gri metalic) unui tun turcesc capturat în războiul de independență 1877-1878. Cei ce au pus mâna pe România în decembrie 1989 sunt în majoritate evrei comuniști și au ținut a ne transmite că de fapt nu suntem independenți, ci robii lor, ai celor care ne mint, fură și umilesc de 20 de ani! Acesta este motivul mutilării stemei stră-bunicilor noștri! Se știe că evreii au luptat mereu pentru distrugerea monarhiilor : revoluțiile franceză și rusă stau mărturie; vezi și în Germania Republica de la Weimar. Pentru IGNORANȚII care au scris că nu trebuie să fie coroana pe stemă : NICI Bulgaria, NICI Georgia, NICI Rusia, NICI Ungaria, NICI Serbia nu sunt monarhii, ci republici, dar au adoptat stemele regale vechi NEMUTILATE, dovedind astfel RESPECT pentru istoria și străbunii țărilor lor! TREZIȚI-VĂ! INVĂȚAȚI ISTORIA ADEVĂRATĂ A ROMÂNIEI! NU mai votați comuniștii! Chiar de la înființarea Partidului Comunist Român - mai 1921, aceștia au avut ca scop alipirea României la URSS (Rusia comunistă), deci abolirea monarhiei! REFUZAȚI MANIPULAREA (neo)COMUNIȘTILOR care ne conduc!

| madalykuka a răspuns:

Sincer mi se pare o intrebare...
de ce sa fim ca alti in primul rand?