| Stropdeploaie a întrebat:

Ce Cauta coroana Regala pe drapelul Romaniei?
Suntem cumva o tara regala?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi stema cu drapelul. Pe drapel nu e nicio coroana. Și dacă ți se pare atât de anormal sa existe coroana pe stema romaniei pune puțin mana pe o carte de istorie sa afli ce au făcut Carol I sau Ferdinand pentru tara

| sierra1 a răspuns:

Având și luna pe stemă, insemnă că suntem o țară islamică
sau
având și capul de bour pe stemă, insemnă că suntem un voievodat?

| Goete a răspuns:

Daca taceai, filozof ramaneai

| ziftode a răspuns:

Eu imi doresc serios sa avem rege
DAR NU AVEM NICI O SANSA
regele ar fi un lucru care ar mai domoli HOTII DE POLITICIENI
moment in care asta e motivul pentru care nu e dorit, si pentru care JAVRA DE ILIESCU s-a rahatit pe regele Mihai si familia lui cand au vrut sa vina in vizita dupa revolutie, asa ca l-a dat afara din tara de parca rrominica era ograda lui proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iohannis i-a pus coroana la vultur laughing)
Doar au furat Romania, regii astia ai nostri, de cand lumea si pamantul.
Mai da statu un teren cica vezi doamne mostenit de la nu stiu ce ruda, mai sponsorizari, le mai dau un castel, si tot asa.
https://adevarul.ro/......index.html
https://evz.ro/adevarul-legea-casei-regale-iohannis-ciolos-dragnea.html

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Au furat România regii? E nasol sa te pisi cu bolta pe istoria tarii când nici măcar nu o cunoști. Pune și tu mana împreună cu ala care a întrebat sa aflați amândoi care a fost contribuția casei regale la formarea României moderne. Poate ai uitat cine ne a scăpat de turci, sau poate ai uitat în timpul cărui rege s-a făcut marea unire. Sau poate nu știai ca Carol I a construit Pelesul din banii familiei sale și a lăsat tarii o bijuterie arhitecturala care aduce milioane tarii din turism. Poate ai uitat, de fapt, probabil habar nu ai cine a pus bazele infrastructurii feroviare a tarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un proiect de lege, care readuce Coroana de Oțel a Regilor României pe capul acvilei din stemă, a fost adoptat de camerele Parlamentului în prima jumătate a lui 2016.[3][4] Legea a fost promulgată la 11 iulie 2016 de către președintele Klaus Iohannis.[5] Deși proiectul a fost bine primit de public, ca un prim pas spre îndelung-așteptata recuperare a simbolurilor heraldice românești normale, care au semnificație istorică, el a primit și critici pentru că nu reașează Coroana în locul ei firesc, deasupra scutului albastru (în Stema Regală, Coroana de Oțel gri se găsește pe scut, având dimensiune mare, iar acvila romană poartă pe cap o coroană de aur mică, de forma celei din decorația "Trecerea Dunării").

Până la data de 31 decembrie 2018, autoritățile publice au avut obligația să înlocuiască stemele și sigiliile existente în prezent cu noul model al acestora. De la 1 ianuarie 2019 nu va mai permisă folosirea stemei României fără acvila încoronată.

| Stropdeploaie explică (pentru anonim_4396):

Si totusi ce cauta? Coroana regala pe drapelul Romaniei din ziua de azi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Pentru ca Romania a facut mereu afaceri cu casa regala, le-a dat castele, proprietati, retrocedari ilegale, ca sa fure bani de la bugetul statului.
Cel putin in fiecare an vad cate un articol pe net, cum nu stiu ce partid sau guvernul, a donat nu stiu cati bani pentru fundatia principesa margareta, pentru nu stiu ce fundatii, bani din bugetul statului, care nu mai sunt impozitati, ca se duc la fundatie, si fundatiile nu platesc taxe. Apoi impart cascavalu, "ba eu ti-am facut actele am donat banii astia," si ii impart intre ei.
https://adevarul.ro/......index.html

| EvilMayDie64 a răspuns:

laughing Estetic arata bine

| Palpatine a răspuns:

Ce coroana pe drapel visezi ma? A fost mai demult, cand Romania era regat. Pune mana si deschide o carte de istorie, ca altfel te cam faci de ras.

| Stropdeploaie explică (pentru Palpatine):

In ce tara traiesti?

| Stropdeploaie explică (pentru Palpatine):

Si ai grija cum Vorbesti!

| Palpatine a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Aia e stema. Din nou, deschide o carte. Actualul drapel al tarii este tricolorul fara stema. Probabil ca nu stai bine nici cu timpul. Ai idee ce e ala: trecut, prezent si viitor? Ca pe unele steaguri mai gasesti cu sau fara stema, asta e alta mancare de peste.

Cauta pe Google si citeste despre: Razboiul de Indepedenta. Nu am sa-ti dau mura in gura. O sa afli ca aceea coroana are legatura cu lupta pentru indepedenta impotriva Imperiului Otoman.

| One25 a răspuns:

Mi se pare mai degraba o coroana patriarhala decat regala.