| MrFlashPoinT a întrebat:

Deci anul trecut in vara o fata m-a chemat la ea in casa, si acum tatal ei vrea sa ma acuze de violare de domiciliu, as vrea sa stiu daca se considera violare de domiciliu din moment ce ea m-a chemat, si daca se mai poate face reclamatie deoarece au trecut 6 luni de atunci. va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi violare de domiciliu nu numai patrunderea fara drept in casa ci si refuzul de a o parasi la cererea celui care o foloseste.
Oricum, pentru aceasta fapta, se cere plangere prealabila, care se poate face doar in termen de 2 luni de la data cand se cunoate autorul. Banuiesc ca tatal fetei a aflat atunci ca tu ai fost in casa lor si nu acum.

| mona a răspuns:

Daca ea te a chemat atunci nu se considera violare de domiciliu si oricum dupa atata timp nu iti mai poate face nimic

| emag a răspuns:

Nu se mai poate face reclamatie din moment ce a trecut atata timp dar se poate numi violare de domicilui in momentul il care ea nu recunoaste. cuvatul tau impotriva cuvantului ei