| comewhatmay a întrebat:

Sunt impreuna cu o fata de un an. De cateva luni s-a mutat la mine acasa (apartamentul este in proprietatea mea). Am aflat recent de la un vecin ca, in zilele cand eu sunt plecat, vine seara un barbat si pleaca dimineata. Mi-am propus sa verific ipoteza, dar as vrea sa aflu cateva lucruri inainte. Daca ma intorc intr-o seara si ii prind in apartament, se considera violare de domiciliu, daca eu nu I-am permis individului sa intre in apartament? As putea sa il calc in picioare sau sa il inchid in casa si sa chem politia? Impotriva ei ce masuri pot sa iau, fara sa incalc legea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are cum se considera violare de domiciliu, nu a intrat cu forta in apartament.
Poti sa-i dai pe amandoi afara, fara a folosi violenta. Doar daca refuza sa paraseasca locuinta atunci poti folosi o oarecare violenta, fara a produce vatamari corporale grave.
De asemenea poti chema politia si sa-i faci plangere penala pentru violare de domiciliu, conform Codului penal, citez:
"ART. 224.Violarea de domiciliu
  (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

mira
| mira a răspuns:

Impotriva ei este simplu sa iei o masura_ despartirea.Cu el evita scandalul, bataia.Mai bine chemi politia fara sa stie el.