| troleibuz a întrebat:

Poate fi considerata violare de domiciliu intrarea intr-o casa abandonata unde cineva locuieste fara forme legale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este violare de domiciliu, avand in vedere continutul acestei infractiuni, prevazuta de Codul penal, citez:
"ART. 224.Violarea de domiciliu
  (1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pai ...domicilul ala e inca al cuiva,nu? Abandonat, abandonat, dar e a lu Y, si cred ca tot pe acolo e. Spre exemplu tu ai o casa mostenita de la stra bunicu tau, si tu nu stii ca a murit, si ti-a ramas tie, si e abandonata, dar e totusi a ta, si mna laughing

| doctorandus a răspuns:

Sincer, n-are cine-l reclama. Daca peste zece ani se intoarce proprietarul o sa-i multumeasca pentru faptul ca n-a lasat casa sa se duca de rapa. Deci nimeni n-are un interes pentru a-l acuza de ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ba da: cel care foloseste in mod curent acea locuinta si daca proprietarul se intoarce peste 10 ani se intoarce cam tarziu pentru ca deja e implinit termenul de uzucapiune

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... dar si acea persoana care locuieste acolo fara forme legale se incadreaza aici. Asta daca proprietarul nu stie si nu este de acord.

Acum ca mergi in vizita la un unchi iar acolo locuieste altcineva si unchiul stie... dar el nu este acasa, atunci totul este ok big grin

| 7PotDouglah a răspuns:

Ilegal sau nu, tehnic, casa este domiciliul cuiva. Deci se consideră violare de domiciliu.