| Stropdeploaie a întrebat:

Deci daca am amenzi neplătite de vreo 20.000 lei! Scap de ele odată cu amnistitia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca sunt amenzi penale sau contraventionale.
In caz de amnistie sau gratiere scapi doar de amenzile penale, de cele contraventionale nu scapi.

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu ar fi rau, dar nu.

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Ar fi extrem de rau. Practic poti sa te pici cu bolta pe legi si sa nu patesti nimic.

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Nu ti se pare ca deja suntem in stadiul asta? Bogatii fac orice vor, saracii platesc prostia de a nu iesi la vot...

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Asta inseamna ca trebuie reparata problema la acolo la varf nu lasata sa se extinda.

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Singura solutie... inc-o revolutie!

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Singura solutie... mersul la vot, fara rahaturi ca la ultimele alegeri parlamentare cu "ma pis pe el de vot" "nu votez ca nu am cu cine" "nu votez ca toti sunt hoti"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Oricum dacă nu se dă amnistie și gratiere, în ianuarie se dă sigur oug care-i pune pe toți în termen pentru contestație în anulare și se rejudecă absolut tot din ultimii 5 ani, deci evident se întrerup toate pedepsele 'greilor'

| Frank51 a răspuns:

Nu e valabil pentru oamenii de rand, doar pentru cei cu respect lvl999.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit de o astfel de amnistie.
Amnistia pe fapte penale, de care se tot vorbește în presă, nu înlătură oricum răspunderea civilă.