| anonymous94 a întrebat:

Am doua amenzi neplatite de la politia rutiera pe numele meu iar casa e pe numele parintilor.
Intreabarea este: Amenzile imi vor veni la impozit? si daca da, pot plati impozitul fara amenzi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu are legatura impozitul cu amenzile, mai ales ca impozitul este datorat de parintii tai si nu de tine.
In schimb amenzile vor fi trimise la organul fiscal pentru executare silita si, daca aceasta nu se poate face, organul fiscal poate sesiza instanta de judecata pentru tansformarea amenzilor in ore de munca in folosul comunitatii.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai nicio proprietate pe numele tau atunci nu are nicio legatura cu impozitul, in schimb pentru orice act fiscal vei avea nevoie vei fi nevoit sa platesti amenzile

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, cele 2 amenzi o să "apară" ( vor fi trimise ) la domiciliul fiscal!

În mod TEORETIC, ar trebui să poţi achita impozitul FĂRĂ a fi condiţionată plata de achitarea amenzilor!

Dar, cum în România ORICE este posibil, au fost destule Primării ( direcţii taxe şi impozite ) care au CONDIŢIONAT achitarea impozitului anual de plata amenzilor şi au REFUZAT doar plata impozitului!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti plati impozitul fara amenzi dar nu are nici o legatura pentru ca locuinta nu este pe numele tau.
Dar organul fiscal te poate obliga prin instanta la plata amanzii sau la munca in contravaloare.O seara buna.

| QuestionNr1 a răspuns:

Da, normal ca poti. In plus, amenzile nu o sa te afecteze, doar daca vrei sa cumperi o casa, masina sau ceva in rate.

| eminescu1 a răspuns:

Poti sa platesti impozitul fara a plati amenzile, insa daca tot le amani de pe un an pe altul iti vor aparea pe cazier, nu stiu exact dupa cati ani, dar eu cand mi-am scos odata cazier pe unu din fata mea l-o avertizat ca are 2 amenzi neplatite de vreo 5 ani. nu sunt motiv de ingrijorare (amenzile) dar nici de lasat. peace

| anonymous94 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date! Numai bine.