| Teardrop a întrebat:

Deci, e normal, ca atunci când un străin mă întreabă de unde sunt, şi eu îi spun "Dracula's country" să-mi zică America, Anglia, Bulgatria, Rusia, Suedia sau alte state ale lumii, dar dacă-i zic "Gypsies' country" să ştie din start că e România?

Fraţilor, oare nu exagerăm noi cu cât e de greu şi de rău la noi?
Oare nu noi, poporul, suntem de vină pentru cum o ducem?
Oare nu noi înşine ne face reclamă negativă şi strigăm în gura mare cât sunt de săraci românii, în loc să ne mândrim cu valorile noastre?

Oare nu facem rău, plângându-ne tot timpul de milă?

Oare chiar pot 100 de oameni, hai 200 să sărăcească o ţară de 20 de mii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, acum am inteles, te refereai la dezvoltare economica dar termenul a fost ales nefericit. Sunt resurse, nu valori. Sunt de acord ca Romania are un potential imens din acest punct de vedere dar problema sunt oamenii. Ai dreptate ca nu exploatam potentialul turistic (sau pe cel agricol). Dar avem petrol, gaze naturale, aur, paduri pe care le exploatam. Orice alta tara nu ar mai fi avut nevoie de altceva pentru a avea o economie bine mersi. Cu toate astea petrolul nu ne mai apartine, aurul la fel. Stii de ce? Pentru ca Romania este condusa de romani. Daca maine am dezvolta turismul, nivelul de trai tot nu ar creste pentru ca banii nu ajung unde trebuie. In primul rand, si asta o stim deja, pentru ca se fura extrem de mult. Romanii au dezvoltat atat de multe mijloace de delapidare a fondurilor statului incat s-ar putea scrie 10 carti despre ei. In al doilea rand, incompetenta. Suntem condusi de nulitati, oameni care au doar bani si foame in gat, in rest, nici macar o calitate de lideri. Uita-te ce fel de oameni sunt parlamentari, genul de oameni pe care nici nu i-ai saluta pe strada. Niste inculti, nebuni, fomisti, simpli si stersi, acestia sunt oamenii care decid viitorul unei tari.

Faza cu istoria nu am inteles-o. Pe ce te bazezi cand spui ca gandesc repede si linear din moment ce nu ne-am contrazis in privinta istoriei, ne-am contrazis doar in privinta culturii tale generale? Nici eu si nici Europa nu credem ca Romania se trage doar din daci si romani, numai istoria comunista spune asta. Romania este una dintre tarile cu cele mai multe variatii din acest punct de vedere. Nu prea exista tari in Europa in care sa poti gasi atat de multi oameni diferiti, de la cei cu parul blond pana la cei cu parul negru, de la ochi albastrii pana la ochi verzi. Asta reprezinta mostenirea genetica iar variatiile sunt dovada ca ne tragem din mult mai multe neamuri. Explicatia e simpla: pozitionarea geografica si razboaiele pierdute.

Dar tu te-ai intrebat vreodata de ce nemtii sau englezii au bani pe cand romanii, nu? Crezi ca lor le-a picat din cer iar cand a venit randul nostru s-au terminat? Bine, discutia e foarte complicata, romanii au avut si ceva mai mult ghinion in comparatie cu alte neamuri, dar asta nu scuza situtia de azi. Trebuia sa ne revenim de 1000 de ori pana acum. Nemtii, de exemplu, au dus-o mult mai rau decat noi dupa primul razboi mondial. L-au inceput pe al doilea si l-au pierdut, adancindu-se si mai mult in rahat. Gemania era in sapa de lemn. Unde sunt acum? Sunt tot o super putere si stau linistiti fara nici o grija pentru viitor. Da, pot spune cu mana pe inima ca nemti sunt mai valorosi decat noi. Sa treci prin iad de doua ori si tot sa te pui pe picioare e o dovada de caracter. Noi, la 25 de ani de la revolutie inca nu avem ce manca...

Cat despre televizor, nici nu te-as sfatui sa te uiti (bine, nu ti-ar strica niste documentare de pe History, Discovery, etc). Ce se intampla pe posturile romanesti, in special cele de stiri si emisiuni politice, e dezgustator. O manifestare hidoasa a ce e mai rau in oameni.

Ca un ultim argument adus sa-mi sustina parerea despre romani ar fi acela ca Romania a dus-o foarte bine, din toate punctele de vedere, cand a fost condusa de straini. Nu ti se pare putin ciudat? Cand Romania a avut unul dintre primele orase iluminate cu gaz, de exemplu, nu era condusa de romani. La fel si in timpul celei mai mari dezvoltari economice prin care a trecut aceasta tara.

Intr-adevar sunt arogant si acid dar asta nu inseamna ca argumentele mele sunt gresite. Si cel mai important, nu sunt ignorant...

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da mai, bagati vampirii mai in fata, sa ne faca reclama!

| PedoBarbie a răspuns:

Nu toate lumea ştie geografie, istorie etc. Ţiganii din România sunt cunoscuţi datorită reclamei negative.

| KhludCiprian a răspuns:

Dragul meu, rasismul nu cred ca are ce cauta pe TPU: nu-s din rromi, dar cred ca avertisment sa nu avem nici o rusine chiar cu faptul ca suntem recunoscuti ca "gypsy".
Si noi stim ucrainienii sau belarusii ca fiind rusi (si ei zic ca nu-s) si e in datoria noastra sa ii educam pe cei ce stiu mai putin!
Lasand acest preambul, nu toti oamenii isi plang de mila, si multi muncesc si sunt tacuti acolo unde s-au stabilit.
Am trait ani in Spania si acum traiesc in Belarus. Nici una din aceste tari stiu de ea ca "tara lui Dracula" si un motiv e ca ambele tari au integrat rromii (in fapt muzica flamenco are origina de "hitano").
De aceea recomandarea mea e asta: daca inca mai esti in Romania, nu discrimina rromii, si nici ei n-au sa plece din tara, si asa n-au sa faca probleme afara, si au sa plateasca taxe in Romania, si n-au sa fure sau cerseasca (mai ales daca au posibilitatea sa se intretina).
La final nu pot sa nu remarc:
"Oare nu facem rău, plângându-ne tot timpul de milă?"
si in rest te tot plangi de mila...
Scuze, dar asa vad mesajul tau!

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

RASISM e ultimul lucru care mă descrie pe mine.
Urăsc rasismul, mereu l-am urât.
Sunt împotriva diferențelor de genul ăsta. Vorbesc cu toată lumea, ajut pe toată lumea, mă port la fel cu toată lumea.
Să vorbești fără să fii în cunoștință de cauyă mi se pare greșit.

Cred că n-ai înțeles întrebarea. Subliniam faptul că românii își fac publicitate negativă. N-aveam nimic cu Rromi. Altă dată, te rog eu frumos, întreabă-mă înainte să spui ceva despre mine.

Pentru că spui TOCMAI opusul. Ceea ce e foarte deranjant.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

Atentie, nu am zis ca esti rasist. Am zis ca faptul ca rasismul n-are ce cauta pe TPU, si mesajul dvs poate fi citit (de unii) ca rasist.

Si tot ce am zis ca n-ar trebui sa fie nici o problema ca suntem numiti "gypsy country" ci doar sa educam. La fel cum am educa faptul ca Vlad Dracul nu e vampir, ci doar un domnitor brutal!

La final, mesajul cu "nu discrimina rromii" nu e legat de dvs si imi pare rau ca suna in aceasta forma. Era un mesaj in general, adica daca rromii din Romania ce pleaca ar fi fost educati de la inceput, foarte probabil n-ar cersi sau n-ar fura, ce la final ar imbunatati imaginea Romaniei la final.

Asta-i tot, sper ca aceste corectii sunt la locul lor...

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

Tursimul nu se câştigă pe fapte reale. Se câştigă pe poveşti, legende şi mituri. Îl doare pe englez în c*r că Vlad Ţepeş a domnit în secolul 15, da' sigur o să fie interesat dacă-i spui o poveste, aşa cum îşi spune el povestea lui Merlin.

Şi Vlad Ţepes n-a fost doar un domnitor burtal. A fost un domitor drept, curajos şi care şi-a făcut treaba. Adică a obţinut pacea cu otomanii şi şi-a educat poporul.
Dacă vorbesc cu un străin care ştie cât de cât istorie despre Vlad Ţepeş are doar informaţii eronate, şi susţine că Tepeş a fost "evil" "sick" "poisonous" şi sinonimele lor.

Plus că nu mi se pare corect ca o etnie să-şi însuşească trecutul alteia. E ca şi cum eu m-aş duce în Messopotamia şi-aş zice că Hammurabi e strămoşul poporului meu.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

"Plus că nu mi se pare corect ca o etnie să-şi însuşească trecutul alteia. " - dragul meu, de asta ti-am zis ca mesajul tau suna rasist. O etnie sau alta, toti suntem romani. Sotia mea este din Belarus si daca ajungem intr-o tara vestica, daca cineva imi va spune: "sotii astia rusi", inteleg confuzia si daca a ocazia explic de ce este gresit.

NU este nici o problema daca am fi recunoscuti ca vindem shaorma (libaneza) sau lahmacum (turcesc) sau ca vindem matroska (rusi/ucrainieni), trebuie doar sa educam publicul!

Daca tu crezi ca o etnie ti-a furat identitatea, in fapt trebuie sa citesti atent: identitatea ta contine acea etnie, sau oricare alta. Daca rromi discriminati pleaca afara si acolo nu gasesc de munca ca n-au nici o educatie (din Romania) e normal ca fie fura fie cersesc.

Trebuie sa fie clar: vina este a tuturor romanilor ca avem aceasta imagine. Nu e vina ta per-se dar este o problema a Romaniei (sistemul educational, a societatii ce discrimineaza, etc.). Daca ai un tata betiv, sau un unchi curvar (sper sa n-ai nici una), vrei nu vrei, este parte din identitatea ta. Oamenii au sa te recunoasca atat pentru cine esti dar si pentru tatal si unchiul tau. Dar in cazul oricarei minoritati, ei nu sunt "tatal" sau "unchiul" ci sunt "fratii" nostri, si da ei sunt o minoritate destul de mare.

Ai citit o carte de istorie? Vlad Tepes este un om bun pentru tine? Te rog sa citesti alta carte de istorie, daca de acolo ti-ai luat opiniile. Te rog recapituleaza toata istoria noastra si ai sa vezi ca e plina de oameni cu probleme Tepes si Stefan erau dusmani de moarte, de asemenea cand Mihai Viteazul a unit Moldova cu Tara Romaneasca sau cu Transilvania nu a facut-o pur si simplu zicand: uniti-va, ci a trebuit sa se lupte.
"Adică a obţinut pacea cu otomanii şi şi-a educat poporul." - te rog sa imi dai o nota istorica unde ai citit asta, ca eu nu stiu nici un loc.

Similar, al doilea razboi mondial cred ca este o rusine pentru Romania, Antonescu a masacrat zeci de mii de evrei, in Iasi, in Odesa si peste tot unde i-a prins in Ucraina.

A zice ca Hammurabi e sau nu stramosul tau, nu face sa dispara problemele Romaniei: unii oameni sunt discriminati si n-au parte de educatie (de exemplu populatia Rroma) iar istoria cateodata nu e luminoasa.

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

Din istoria pe care o cunosc eu, şi pe care am citit-o din nenumărate cărţi şi am văzut-o în nenumărate documentare, ştiu următorul lucru cert: În timpul domeniei lui Vlad Ţepeş, atacurile otomane au fost oprite, pentru că turcii se temeau de el.
Într-o lume a războiului şi a sângelui, cel mai deştept şi mai temut învinge.

Mai ştiu şi alte lucruri.
Cum ar fi, că în timpul lui, oamenii cinstiţi şi drepţi ieşeau pe stradă fără să le fie frică că o să vină un nebun să le fure banii. Nebunii ăia erau morţi de mult.
Vlad Ţepeş i-a protejat pe cei ce meritau protecţie. I-a ucişi pe mincinoşi, pe hoţi, pe criminali, într-un mod crud, într-adevăr.
Era traba lui să facă ordine. Că-i plăcea sau că nu-i plăcea ce făcea, ţine strict de el şi de persoana lui.
N-am spus că nu era sadic, sau că nu era crud şi exagerat. Dar repet, asta nu-l face un om rău, o figură intunecată a istoriei, de care să-ţi fie ruşine.

Nu sunt expertă în răboaie şi am foarte puţine informaţii cu privire la cele două Războaie Mondiale, da' ştiu că Antonescu a făcut ceea ce i-a dictat puterea să facă, nu a acţionat aşa de capul lui.

Eu sunt pro-educarea populaţiei. Dacă iei nu vor, îi iei cu forţa. Aşa ar fi normal. Da' nu poţi să mergi la om în casă, să-i iei copilu', să-l duci la şcoală şi să-l legi acolo de scaun.

Acuma am nişte întrebări care te-ar putea face să te superi pe mine:
1)Singura carte despre Vlad Ţepeş, a.k.a. Dracula pe care-ai citit-o a fost Dracula de Bram Stocker?
2)Eşti maghiar?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

Am citit mai mult decat Dracula ca surse istorice si am sa iti arat asta.

Iti dau surse istorice:
Sursa romaneasca revizuita de istorici:
http://www.historia.ro/......ii-500-ani

O sursa externa:
http://www.livescience.com/40843-real-dracula-vlad-the-impaler.html

Atentie: sursele sunt mult mai in acord! Mai mult, sunt Vlad Tepes nu pare chiar asa de moral "on the face value".

"Nu sunt expertă în răboaie şi am foarte puţine informaţii cu privire la cele două Războaie Mondiale, da' ştiu că Antonescu a făcut ceea ce i-a dictat puterea să facă, nu a acţionat aşa de capul lui."
Cine i-a dictat lui Antonescu asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ia%C8%99i_pogrom
dar asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Odessa_massacre

Sunt maghiar?
"Esti rasista? Dar xenofoba?" Daca as fi sau nu, tot n-ar schimba nimic. Faptele istorice sunt la fel. Pogromul de la Iasi sau Odesa facute de Antonescu si de romani au ucis evrei.

Nu, sunt roman 100%. Nu am sange mixat (din cate stiu) nici cu unguri nici cu rromi. Eu am ales sa imi mixez sangele cu rusii (sotia mea e din Belarus). Totusi asta nu ma face sa ignor nici istoria "naspa" a Rusiei, nici a Romaniei, nici a Germaniei, sau a oricarei alte tari.

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

Ok. Las-o așa. N-are sens.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

Mai citeste si asa ai sa ajungi sa mai prinzi lumea inconjuratoare. Nu am nici o problema ca va place tara asta, dar totusi nu poti cere la altii sa "iubeasca neconditionat" propaganda ce o auzi la tine acasa, nu de alta ca cel putin unii nu o merita!

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

Bine.

Eşti extrem de ipocrit. Vrei ca toată lumea să respecte persoanele pe care le respecţi şi tu.

Ţi-am zis punctul meu de vedere şi nu l-ai acceptat. Cu oameni ca tine eu nu vorbesc că n-are rost.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

"Eşti extrem de ipocrit. " - De ce?
Am spus: Vlad Dracul a fost brutal si ti-am dat surse. Nu am zis ca e vampir sau Dracula.
Am spus: discriminarea tiganilor/oricaror altor minoritati (maghiari de exemplu) nu are ce cauta in discursul nici unui roman, ca e discriminare!

Ti-am zis ca si alti romani "mari" nu au o istorie de "sfinti", intre care Antonescu si tu ai zis o afirmatie (nefondata) si ti-am falsificat-o cu date concrete.

Iti mai zic doar un lucru draga Teardrop: atacul la persoana e folosit cand cineva nu are argumente si e o greseala de logica formala.

Deci iti recomand inca o data: "Mai citeste si asa ai sa ajungi sa mai prinzi lumea inconjuratoare." macar ca ai sa intelegi ce inseamna ipocrit. Probabil cautai cuvantul onest sau rational ce voiai sa il pui pentru mine.

| Teardrop explică (pentru KhludCiprian):

Ți-am dat o gramada de argumente, ce vrei, să-ti pun poza cu cartile în care am citit tot ce-am zis, să mă duc să-i înregistrez pe oamenii pe care i-am asultat?

Pentru tine, un argument nu e valid fără un link.

Pentru tine, cel mai potrivit cuvânt ar fi maniac al internetului.
Unii dintre noi ne mai petrecem timpul și pe afară, mai și citim cărți, nu stăm toată ziua în fața unui monitor.

Dacă stai să cauți toată viața uscăciunile istoriei, n-o să rezolvi nimic. Mai bine uită-te la tine și la oamenii din jurul tău (dacă ai, desigur), și încearcă să=i schimb pe ei, că ei contează mai mult, nu istoria.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Teardrop):

Bineinteles ca oamenii conteaza mai mult! De asta iti ziceam sa nu discriminezi si ca nu conteaza daca cineva zice ca "suntem gypsy".

De ce insistati la ce sunt? Nu v-am spus, atacul la persoana (chiar daca as fi fost ungur-rrom, casatorit cu o rusoaica, maniac de internet, si apreciind o pozitie anti-nationalista) nu ar schimba cu nimic argumentele mele, aveti probleme de logica (formala) si trebuie sa vi le fixati! O metoda simpla e sa cititi mai mult si din mai multe locuri!

Nu e totul valid fara link, ca depinde si de unde e link-ul, dar daca ti le-as fi dat fara link, ai fi zis ca sunt fie ipocrit (vad ca imi zici ca sunt chiar si cu link!), maghiar sau cine stie ce as fi...

Nu sunt maniac al internetului, daca de asta "par ca stiu internetul", ci pur si simplu stiu sa rezum niste argumente si sa caut surse. Dumneavoastra deoarece cititi doar o sursa, poate doua, credeti ca toti gresesc doar ca au ceva impotriva dvs.

Cum am vazut ca ati raspuns pe alte subiecte, puteti sa vedeti ca am fost impotriva discriminarii martorilor, musulmanilor (intre altele) desi sunt ateu. Este in valorile mele sa caut sa nu incurajez atacuri gratuite ca ale dvs pentru ca eu nu cred ca Romania este o tara "atat de binecuvantata".

Mai mult, nu am de ce sa nu fiu "mandru" pentru cei ce au murit pentru mine, dar asta nu ma face sa inchid ochii pentru tot ce fac ei rau! Daca un tata iubitor a muncit 20 de ani si a crescut sa zicem de unul singur 3 copii e de apreciat, dar daca a violat o femeie nevinovata, trebuie criticat pentru asta. Antonescu a dat ordine ce au dus la moartea a zeci de mii de evrei si chiar era in puterea lui sa nu o faca.

Asta-i tot!

P.S. "Gramada de argumente" a fost criticata pe acest topic de mai multi, deci daca va uitati onesta la pozitia dvs s-ar putea sa vedeti cel putin cateva probleme!

| AgathaRo a răspuns:

Trebuia sa ii spui ca locuiesti langa Cernobil.Din cauza unor legume stricate se compromite recolta.Trage o linie si analizeaza situatia. Cine-i de vina pentru migratia in alte tari? Pe afara rasismul e in floare, mi-e rusine ca sunt roman. Le zic ca sunt ungur m-am si m-am nascut in Romania. 3 categorii de imigranti avem : cel care isi castiga traiul prin munca, cel care fura si cel care cerseste. Prima e varianta corecta. Cersitul nu este interzis, ci sa folosesti copii ca instrument de cersit. Iar hotii sunt niste oameni de toata jena vor sa se imbogateasca mai repede si chestia asta ne afecteaza tara. Straini generalizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu exageram. Cand ai preturi de UE si salarii de Somalia, in Europa, la 25 de ani de la revolutie, ai dreptul sa te plangi.

Evident ca noi poporul suntem de vina pentru ce se petrece in aceasta tara, doar nu sunt de vina za germans. Suntem de vina pentru ca suntem permisivi, ca suntem autisti economic, ca suntem lejeri, ca nu avem asteptari de la cei care ne conduc si ca le permitem sa ne transforme in boii lor de la caruta. Dar facem toate astea pentru ca si noi suntem exact ca si cei care ne conduc, chit ca ne place sa recunoastem sau nu.

Despre ce valori vorbesti? Despre tradare? Trufie? Lasitate? Daca pui mana pe o carte de istorie care sa relateze fapte reale din trecut cam astea sunt lucrurile prin care ne-am facut tara cunoscuta. Cu exceptia catorva inventatori nu prea exista "valori" in Romania. Sau te referi la analfabetul de Hagi care a jucat fotbal pentru el si familia lui iar acum, printr-o coincidenta pe care nu o pot intelege, e erou national? Sau la curvarul de Ilie Nastase care e un Irinel Columbeanu mai cerebral? Sau la nationalista Nadia care a fugit din tara cu prima ocazie si acum se intoarce doar pentru reclame? Explica-mi care sunt valorile noastre, m-ai pierdut.

Plansul de mila nu face rau, acceptarea unei situatii in privinta careia alegi sa nu faci nimic face rau.

Da, 200 de oameni pot saraci o tara lejer. Dar nu e cazul, pe langa cei 200 mai sunt 10.000 care paraziteaza. Pe langa cei 10.000 mai sunt 100.000. Si pe langa cei 100.000 e restul populatiei Romaniei care crede ce vede la televizor si uraste parlamentarii, dar nu pentru ca acestia ar fi hoti sau pentru ca fac ceva nedrept, ci pentru ca nu sunt in locul lor.

Tara asta se afla in metastaza, daca poti sa pleci, fa-o!

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Valori. Amice. Mă refer la spațiul geografic.
De unde știi că istoria de care spui tu e adevărată?
Nu știi, da' în aia vrei tu să crezi, că tu urăşti însăşi ţara şi oamenii ei.

Pot să plec. Aş putea s-o fac oricând aş vrea.
Dar n-am să plec.
Nu sunt genul care să arunce ceva la gunoi pentru că e stricat.
Mai întâi încerc să-l repar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Valori, adica... spatiul geografic? Asta e din ciclu "pentru ca... automobile"? Cum poate fi spatiul geografic o valoare? Incerci cumva sa insinuezi ca ar trebui sa ne mandrim pentru ca avem munti si mare? Sper ca ai 12 ani pentru ca daca esti mai matur decat atat atunci ai mari probleme in a intelege termenul de argumentare. Contraargumentul tau nu poate fi "spatiu geografic" la tot ce am spus. Spune-le medicilor si profesorilor, data viitoare cand se plang ca sunt platiti mizerabil, sa nu se mai planga pentru ca avem spatiu geografic, sa vedem care va fi reactia lor.

Cat despre istorie, vorbesc despre istoria europei, pe care o stie toata Europa... In Romania este alterata, ne sunt prezentate fapte simple ca si eroice si tradarile Romaniei ca niste chestii neimportante. Presupun ca tu esti mai inteligent decat toata Europa si stii ce ei nu stiu? Intrebarea e de unde stii tu ca istoria despre care spun eu ar fi neadevarata? Nu urasc nici tara, nici oamenii iar observatiile mele se bazeaza pe fapte spre deosebire de ale tale, pentru ca spatiu geografic.

Ce sa repari? Ai spus ca valori = spatiu geografic. E stricat spatiul geografic sau cum? Voiai Carpatii in Mangalia si nu pleci pana nu ii muti? Sunt ironic dar cu persoane ignorante, care mai sunt si arogante pe deasupra, nu merita sa vorbesti altfel. Asa ca, amice, cauta-ma sa purtam discutia asta cand vei intelege ce este o argumentare si dupa ce mai pui si tu mana pe o carte. Patriotismul asta invatat de la ProTV, fara nici o baza logica, nu ma impresioneaza absolut deloc. Propui o gramada de chestii dar esti incapabil sa explici de ce cineva ar trebui sa plece urechea la sfaturile tale.

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Hăă....hu...
Judecăți peste judecăți.

Spațiul geografic nu este o valoare. Este un mijloc prin care ne-am putea dezvolta turismul, și, implicti a câștiga mai mulți bani.
Nu am știut că trebuie să explic de-a fir a păr ceea ce vreau să zic.

Istoria Europei pe care o știe toată Europa este că românii derivă din Daci și Romani. Eu zic că nu-i adevărat, da' văd că nu eşti omul cu care să vorbesc despre asta, că judeci prea repede şi gândeşti prea liniar.

Plus că nu mă uit la televizor, aşa că gluma ta este invalidă.

Dacă tu consideri că românii sunt oameni fără valori, şi că nemţi sau englezi sunt mai buni doar pentru că au bani, părerea ta e doar total diferită de a mea, şi respect asta.

Valorile naţionale ţin de ceea ce avem toţi.
Spaţiul geografic ne aparţine tuturor.
Faptul că un român a inventat ştiloul, nu este o valoare naţională. Nu din punctul meu de vedere. E realizarea OMULUI şi n-o să mă mândresc cu ea, că, vai de mine, ce tare-s eu că un român a inventat stiloul. Ar fi o jignire, după mine.

Te rog eu, dacă vrei să mai îmi dai răspunsuri anapoda, nu mai privi aşa de sus, ca şi cum tu ai fi vârful lanţului tropic. Mulţumesc.

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Mulți oameni calcă strâmb, inclusiv eu. Dacă toți am putea folosi de la început toul pe care l-ai folosit tu acum, lumea ar avea mai mult de câștigat.

Nu cred că ține de ce naționalitate ești.Inteligența nu se transmite de la un om la altul, din păcate.
În schimb, ai dreptate. De când România a devenit republică, perioada în care a dus-o cu adevărat bine a fost perioada în care la conducere au fostr străini. Practic vorbind, nici până în '89 n-a dus-o cu adevărat rău. Pe hartă, situaţia era una mult mai strălucitoare. Grâul, aurul ne aparţineau încă. Că în interior, oamenii mâncau mămăligă că n-avea pâine..era altă poveste.
Da' atunci ştiau să se promoveze. Îşi scoteau la suprafaţă ceea ce era mai bun.
Sistemul extraordinar de irigaţii din Câmpia Română a fost distruşi de românii idioţi şi revoltaţi. Un om deştept l-ar fi păstrat şi l-ar fi folosit.

Aici intervine şi natura umană de a complica lucrurile. Cu oameni care să chinuie să cultive în regiuni în care e nevoie de sisteme complexe, dar într-o zonă fertilă, ca cea a României, majoritatea câmpiilor sunt sterpe.

Într-o ţară din care toţi oamenii deştepţi pleacă...ce-ar putea rămâne?

| Leon a răspuns (pentru anonim_4396):

Plecand de la o incursiune profunda, aproape 'filozofica', in ceea ce priveste identitatea romanului inca din timpurile de apus ale lui Decebal, si pana in ziua de azi, poti spune ca da, poporul nostru se afla intr-o eterna metastaza.
Dar nu te gandi ca suntem singuri si e tragic. Spre exemplu, 'La grande belezza', 'The great beauty', 2013, a castigat un Oscar pe aceeasi tema: identitatea pierduta a unui popor.
Suntem sau nu de vina, suntem toti romani, suntem diferiti(din fericire, cel putin in cazul meu) nu ne-am nascut de exemplu in Anglia, cu mintea institutionalizata si cu capul plin de bautura sau de arhi-cunoscutele embleme eterne englezesti. Probabil ca n-as fi resimtit deloc lipsa banilor, intr-o tara unde educatia este de ordin de securitate nationala, si mi-as fi petrecut toata tineretea probabil cu mintea plina de profesie, bere si sex. Si daca ar fi trebuit sa fac altceva in afara de astea 3 lucruri nu cred ca as fi fost prea capapil.
Am avut ocazia sa traiesc destul printre straini si initial, mare mi-a fost mirarea cand, multi dintre ei din comoditatea profesionala, materiala, nu isi incarcau memoria cu delatii de cultura generala. Daca esti in Germania, nu esti obligat sa stii mecanica atunci cand ti se strica masina, sau daca esti olandez spre exemplu nu trebuie sa te deranjezi de la baut sa schimbi un bec. chemi tenhicianul ca se ocupa el, tu ai alte probleme, si asa viata e scurta, iar mecanicul ala o sa iti regleze el relantiul, chiar daca e un fleac, asta face, asta l-a sustinut tara lui sa faca.
Fiind vorba de 'un alt fel de mentalitate', trebuie sa il duci pe strain la un nivel mai profund decat nivelul lui de intelegere atunci cand il pui in fata unei astfel de 'paradigme' precum cea din cazul 'Dracula's country'.
Modul in care suntem romani poate face diferenta, nu ma refer la un nivel 'hitlerist', Hilter era sustinut, dar eu daca ma duc in centrul Parisului si strig in gura mare cine a fost Dracula si ca a fost de fapt tradat de boieri si etc etc, o sa plictisesc, o sa deranjez sau mai rau o sa fiu ridicat de fortele de ordine pentru tulburare, oricat de mare adevar as spune eu despre Vlad Tepes, si el TOT roman.
Tot romanul mai e obisnuit sa obtina, cu cat mai putin efort si cat mai repede, scopul scuza mijoacele. Identitatea, valorile nationale, educatia nu au in niciun caz precedenta.
Ai punctat bine exemplele cu Hagi, dar mai ales cu cel al americancei Nadia Comaneci, sau vulgaritatea unui fost securist care mai are si nesimtirea infinita sa mai faca si fundatii dupa ce manipuleaza oameni fara educatie cu antenele lui.
Nadia Comaneci e o artista, o emblema a Romaniei, dar din pacate asta e realitatea, s-a intors din America sa faca ce? Reclame? Si nu vorbesc din frustrari sau invidie, dar asta e realitatea.
Desigur, sunt si romani carora le pasa, romani ca medicul Horaţiu Suciu, şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din cadrul Institutului pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Targu Mures, spre exemplu, care se simte bine in sala de operatie si se simte bine salvand sute de vieti, si care, dupa cum spunea domnia sa, nu are loc de italienii care vin la mult mai cunoscutul spital Marie Curie, si opereaza intr-un mod vacant acolo.
Obiectiv, diferenta dintre noi si altii a fost ca noi, istoric si geo-politic, am fost intre ciocan si nicovala, am fost supusi, am fost prea mici si n-am avut cu totii curajul sa luptam pentru tara, aici au existat eroi si tradatori.
Si ca sa vorbim si de tigani, o sa ajung imediat si acolo, ceea ce vroia sa faca Hitler spre exemplu, era de fapt rodul unei mentalitati comune puternic auto-sustinute, prin care nazistii erau mai buni decat altii, de aici si genocidul cu evreii sau ceea ce vroia sa faca Antonescu la noi in tara cu tiganii din Romania, sa-i trimita pe alte meleaguri. Aceeasi tigani pe care Imperiul Roman ii exploata ca pe sclavi, intr-un regim timpuriu si barbar. Sa nu crezi ca prima republica din lume avea un senat formidabil si corect. tot despre manipulare si speculatie este vorba, tradari samd.
Putem sa ne si justificam vorbind de o lege a junglei daca vrei, cel mai bine adaptat il subjuga pe cel mai slab, dar istoria nu cunoaste dreptate ci oamenii fac dreptatea.

Deci, indiferent de cetatenie, exista o lege a inertiei a rasei umane de a merge mai departe, de a face mai mult. more, more and more.
Cu ideea ca traim intr-o lume multi-culturala si intr-o lume comerciala, traim intr-o lume a extremelor, e nevoie de timp si rabdare sa il faci pe fiecare strain in parte sa inteleaga ce si cum, cu atat mai mult spre exemplu un italian indiferent care nu merge la vot, sau merge sa il voteze pe Berlusconi, sau pe oricare alt strain care are o viata foarte comoda si nu prea duce lipsa de nimic. La urma urmei el ca individ e realizat, si e responsabil pentru el insusi si pentru profesia sa, atat.
Si merge sa voteze pe cine crede ca i-ar putea sustine interesele si mai merge sa voteze pe acel politician care simte el ca asta face pentru binele tarii si ca face din asta menirea lui in viata, pe acel politician care se dedica emblemelor tarii si problemelor de actualitate.
Si in Italia e speculatie si manipulare cand vine vb de treburile tarii, precum si in alte state.
Dar la noi evident se resimte din plin, la un nivel mai profund, pentru ca romanul e intr-o criza(existentiala) de lipsa de cunostinte de istorie, limba romana, educatie civica si, o si mai grava criza, extrem de grava dupa parerea mea, de lipsa de identitate.
Pamantul pe care astazi il dam in concesiune pe 99 de ani a fost castigat cu sange si aur.
Din pacate cei care inteleg asta sunt mai putini, si isi vad de treaba lor, spre deosebire de toti romanasii care au exploatat primii Europa avand intentii de delicventa, cetateni romani de etnie rroma de asemenea.
Marile puteri au fost mari puteri pentru ca au fost sustinute,
iar romanul ala delicvent prin alte tari sau ala care nu are nicio educatie, daca nu este supus, nu o sa inteleaga prea devreme democratia, ce e cu separarea puterilor de stat si o sa dea mereu vina pe altceva, pe presedintele tarii cel mai des, decat ceea ce este evident, ori din neputinta ori din nepasare, ca e mai simplu. Acum, strainul ala, tot din comoditate o sa faca acelasi lucru in cazul "dracula's country sau gipsy country', ca e mai simplu.
Sunt mandru ca sunt roman, dar din pacate altii nu sunt mandri, sau si mai grav, nu sunt ROMANi, si nu e vorba de frustrari sau de gandire invechita, ceea ce incerc sa subliniez pe final e ca asta e realitatea si trebuie sa o privim in fata, mai devreme sau mai tarziu.
Sunt multe idei, am sarit de la una la alta, de mult nu mai vedeam astfel de dezbateri pe site.

| Leon a răspuns (pentru Leon):

Generic, este foarte adevarat ca Vlad Tepes era numit si Vlad Dracul pentru setea de sange pe care o avea fata de cei nedrepti.
Asta e aspectul istoric si nu cel comercial.
Asta e istoria noastra, acestia sunt romanii care au facut istorie, nevrand sa lase capul plecat pentru ca sabia nu-l taie, ci pentru ca asa si-ar pierde identitatea si totul.
Punand in balanta aceasta 'utopie istorica' cu toate tradarile si toate cuvintele, consider cineva acolo sus stie in ce parte sa incline balanta.
Romanii traiau bine pe vremea regilor, nu pe vremea nazismului, a comunismului sau a mineriadelor.

| Teardrop explică (pentru Leon):

Uite, o să îţi spun e ceva, aşa legat de ideea ta că olandezii şi germanii şi italienii o duc mult mai bine. Omul nu-şi dă seama cât de bine o duce, idiferent dacă se uită la altul. Puţini, prea puţini sunt ce-i care-şi dau seama că le e bine. Oamenii vor mai mult, cum ai spus şi tu. Mai multă comoditate, mai mulţi bani, mai mulţi oameni care să-i servească.

Eu aici vorbeam la cel mai general mod, şi nu cum vedeam problema prin ochii mei. Oamenii văd ţiganii ca pe un simbol al nereuşinţei, al hoţiei. Eu îi văd doar ca pe nişte oameni. Oamenii îl văd pe Ţepeş ca pe un psihopat, eu îl văd ca pe un erou. Oamenii văd poporul român ca pe unul pierdut, eu îl văd doar ca pe un popor fără curaj care stagnează.

| Leon a răspuns (pentru Teardrop):

De asta nu avem curaj, pentru ca eroii ii transformam in psihopati, acum nu mai facem dreptate cu sabia, pentru ca de asta au luptat altii pentru tara asta, sa ne fie bine noua. Generalizand chestiunea cu educatia tiganilor, e nevoie de un sistem de educatie mai 'sever'.
Nu stiu cum ai dedus ca olandezii sau altii o duc mai bine, eu unul n-as vrea sa am creierul institutionalizat si sa fiu doar un numar, un cod comercial. Altfel n-ai mai vedea straini in Bucuresti sau in Timisoara, daca le-ar fi asa de bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teardrop):

Ok, acum am inteles, te refereai la dezvoltare economica dar termenul a fost ales nefericit. Sunt resurse, nu valori. Sunt de acord ca Romania are un potential imens din acest punct de vedere dar problema sunt oamenii. Ai dreptate ca nu exploatam potentialul turistic (sau pe cel agricol). Dar avem petrol, gaze naturale, aur, paduri pe care le exploatam. Orice alta tara nu ar mai fi avut nevoie de altceva pentru a avea o economie bine mersi. Cu toate astea petrolul nu ne mai apartine, aurul la fel. Stii de ce? Pentru ca Romania este condusa de romani. Daca maine am dezvolta turismul, nivelul de trai tot nu ar creste pentru ca banii nu ajung unde trebuie. In primul rand, si asta o stim deja, pentru ca se fura extrem de mult. Romanii au dezvoltat atat de multe mijloace de delapidare a fondurilor statului incat s-ar putea scrie 10 carti despre ei. In al doilea rand, incompetenta. Suntem condusi de nulitati, oameni care au doar bani si foame in gat, in rest, nici macar o calitate de lideri. Uita-te ce fel de oameni sunt parlamentari, genul de oameni pe care nici nu i-ai saluta pe strada. Niste inculti, nebuni, fomisti, simpli si stersi, acestia sunt oamenii care decid viitorul unei tari.

Faza cu istoria nu am inteles-o. Pe ce te bazezi cand spui ca gandesc repede si linear din moment ce nu ne-am contrazis in privinta istoriei, ne-am contrazis doar in privinta culturii tale generale? Nici eu si nici Europa nu credem ca Romania se trage doar din daci si romani, numai istoria comunista spune asta. Romania este una dintre tarile cu cele mai multe variatii din acest punct de vedere. Nu prea exista tari in Europa in care sa poti gasi atat de multi oameni diferiti, de la cei cu parul blond pana la cei cu parul negru, de la ochi albastrii pana la ochi verzi. Asta reprezinta mostenirea genetica iar variatiile sunt dovada ca ne tragem din mult mai multe neamuri. Explicatia e simpla: pozitionarea geografica si razboaiele pierdute.

Dar tu te-ai intrebat vreodata de ce nemtii sau englezii au bani pe cand romanii, nu? Crezi ca lor le-a picat din cer iar cand a venit randul nostru s-au terminat? Bine, discutia e foarte complicata, romanii au avut si ceva mai mult ghinion in comparatie cu alte neamuri, dar asta nu scuza situtia de azi. Trebuia sa ne revenim de 1000 de ori pana acum. Nemtii, de exemplu, au dus-o mult mai rau decat noi dupa primul razboi mondial. L-au inceput pe al doilea si l-au pierdut, adancindu-se si mai mult in rahat. Gemania era in sapa de lemn. Unde sunt acum? Sunt tot o super putere si stau linistiti fara nici o grija pentru viitor. Da, pot spune cu mana pe inima ca nemti sunt mai valorosi decat noi. Sa treci prin iad de doua ori si tot sa te pui pe picioare e o dovada de caracter. Noi, la 25 de ani de la revolutie inca nu avem ce manca...

Cat despre televizor, nici nu te-as sfatui sa te uiti (bine, nu ti-ar strica niste documentare de pe History, Discovery, etc). Ce se intampla pe posturile romanesti, in special cele de stiri si emisiuni politice, e dezgustator. O manifestare hidoasa a ce e mai rau in oameni.

Ca un ultim argument adus sa-mi sustina parerea despre romani ar fi acela ca Romania a dus-o foarte bine, din toate punctele de vedere, cand a fost condusa de straini. Nu ti se pare putin ciudat? Cand Romania a avut unul dintre primele orase iluminate cu gaz, de exemplu, nu era condusa de romani. La fel si in timpul celei mai mari dezvoltari economice prin care a trecut aceasta tara.

Intr-adevar sunt arogant si acid dar asta nu inseamna ca argumentele mele sunt gresite. Si cel mai important, nu sunt ignorant...

| Andreea22X a răspuns:

Eu i-am spus unei fete ca sunt din Romania si mi-a spus : esti vampir? laughing

| Daniela_Daniela_2000 a răspuns:

Asa este big grin

| Karyna_Kary_1999 a răspuns:

... ai dreptata si suntem 20 de milioanelaughing de fapt cred ca suntem 22laughing

| Dostetean_Cristian_1990 a răspuns:

Suntem o tara foarte unita si ne mandrim cu realizarile noastre asa ca fi mandru ca esti roman

| Dannyofficial a răspuns (pentru Dostetean_Cristian_1990):

Ce realizari ai tu? Ca mori de foame?