| anonim_4396 a întrebat:

Felicitari pentru poporul Grec Noi Romanii de ce nu putem fi ca Ei?

Chiar Suntem atit de lasi?

Cred cu tarie ca orice s ar intimpla in Romania Tot Atat de Pasiv Ramanem.De ce?< Oare Chiar nu mai avem curajul de a iesi in Strada si sa ne strigam off ul acolo cu toti la un Loc, Cu toate ca poate nu acesta nu i cel mai bun mod de a protesta Dar Totusi Unde ne este acel imbold" Care ne a facut sa iesim" in Strada in 89 90 si putin dupa...Si De atunci am devenit un popor atat de pasiv si naiv atat de rabdator si Cumintilaughing))Pacat, Pacat Pentru cei care au murit nevinovati Pacat pentru cei care o Crezut atat de mult intr o advarata libertate A Romaniei ~~Mare pacat.~~~Sunt curios cit vom mai rezista asa in felul acesta. Oare Cat? Oare ce trebuie sa se intample cu noi pentru a ne face asa cum am fost odata~~~odata cand Traia Mihai Viteazul Odata Cand Stefan Cel Mare, conducea "o oastea Desculta" si Castiga Batalie dupa Batalie? of of Unde ne este acel spirit de luptatori si increzatori in noi insine?

Răspuns Câştigător
| DrumuriFictive a răspuns:

Iti recomand "Schimbarea la fata a Romaniei" a lui Emil Cioran.O sa intelegi ca asta ne e destinul si ca tot ce se intampla acum era inevitabil.
Observ ca te preocupa problemele de genul asta.ntz

4 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

A disparut, a plecat odata cu apa...la vale. Trebuie sa deschizi ochii si sa te impaci cu ideea ca Romania se baga din ce in ce mai mult in rahat. Exista foarte putini care vor s-o scoata de acolo, dar acest rahat e asa de adanc incat cei care incearca se ineaca si ei. Cam asta e situatia la ora actuala, si cum spuneai si tu, de ce sa iese romanasul in strada cand poate sta in fata televizorului cu halba de bere in mana, cu pachetul de Kent pe masuta de langa pat si ascultandu-l pe Guta? Sau ascultand "taraftv". Ce-i aia Discovery, National Geografic?
Sa fim seriosi, ne laudam cu "vedete", muzica"buna" si cam atat. Pacat, mare pacat.

| PinkPanther a răspuns:

Iesim si noi in strada, dar dupa jumatate de ora de vociferat ne plictisim si o dam pe gratare, alcool si manele.si uite asa se transforma greva in chef si nu rezolvam nimic

| HelpMeNow a răspuns:

Frate. Romania este la destul de distrusa si acum, daca incepe inca vreo revolta sau ceva de genu asta, pai o sa fie dezastru, va fi ca si cum ne-am sapa singuri gropiile.

| Chrysk2 a răspuns:

Multi oameni zic ca astia care sunt acum la conducere au distrus tara,dar nu e asa,s-a distrus cand a preluat-o Ion Iliescu cu ceilalti,atunci aveam avere extrem de mare,dar au furat pana am ajuns in situatia asta.
Acum fura si astia pentru ca asa trebuie si ne ducem tot mai in jos.
EU unul as avea curaj sa ies in strada pentru o revolta ucigatoare", dar nu toti sunt ca mine, pentru ca iesim 10000 si doar 20 merg in fata.
Suntem o natie de prosti saraci in proportie de 90% si asa vom ramane si peste 50 ani, eu sunt de parte celor 10% care as face, dar nu ai cu cine...

Cel mai bine e sa plecam de aici si sa nu le mai facem bani celor din guvern happy