| florinfiledinpoveste a întrebat:

Dupa ce am beneficiat de ajutorul de somaj, m-am reincadrat in munca lucrand 6 luni, nefiind dat afara din vina mea. Pot beneficia din nou de ajutorul de somaj?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se pare ca da. Uite ce am gasit eu pe www. ajofm. md/ ajutor_somaj:
"Сondiţii obligatorii pentru ca şomerul să fie în drept să primească ajutor de şomaj
Solicitantul trebuie să:
* întrunească condiţiile prevăzute în art. 2 al Legii;
* fie atribuit la categoria de beneficiar al ajutorului de şomaj;
* fie înregistrat la agenţia în a cărei rază teritorială îşi are domiciliu;
* fi lucrat şi să deţină un stagiu de cotizare la bugetul asigurărilor sociale de stat de cel puţin 6 luni din ultimele 24 de luni calendaristice premergătoare datei înregistrării;
* nu obţină venituri impozabile conform legii."

| nuku a răspuns:

Depinde cum se trece in cartea de munca restructurare sau art61 din codul muncii si anume necorespunzator pe post.
daca una din cele 2 variante le trece la inchiderea cartii de munca ai sanse la somaj daca ai continuitate 24 luni muncite cumulate