| anonim_4396 a întrebat:

In ce situatii se poate beneficia de ajutorul de somaj?

4 răspunsuri:
| sorin a răspuns:

Pai eu stiu ca dupa ce termini liceul fara sa ai vreo corigenta ceva, dupa ce ai absolvit 12 clase poti iesi la somaj.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Tot ce stiu este ca poti primi somaj daca ai terminat liceul/facultatea/masterul in cazul in care nu decizi sa continui studiile pe o perioada de 6 luni, in cazul in care in depui actele la maxim 2 luni dupa absolvire. Nu stiu exact cum se procedeaza in cazul in care esti concediat/concediata...

| emy a răspuns:

Cred ca ai putea beneficia de ajutor de somaj dupa ce termini liceul(daca vrei sa te inscrii la facultate, nu mai primesti), sau daca, Doamne fereste, ti-ai pierdut serviciul. Cel putin asa era acum 5 ani, cand am terminat eu liceul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Legea numărul 76/2002, secțiunea a 4-a, art. 16, art. 17; secțiunea a 3-a, art. 34 și următoarele.
Pa, pa.