| Seby2661998 a întrebat:

Dupa ce termin scoala profesionala, pot beneficia de somaj daca continui mai departe studiile? Ma refer daca continui liceul! Funda raspunsului corect!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ca absolvent al scolii profesionale beneficiezi de indemnizatie de somaj numai daca:
* NU ti-ai gasit un loc de munca in termen de 60 de zile de la data absolvirii
* NU urmezi cursurile vreunei institutii de invatamant (liceu, facultate).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti beneficia de somaj daca o sa continui studiile.

| ambicio a răspuns:

Poti beneficia de somaj daca nu ai nici o ocupatie adica sa stai acasa. dupa ce vei termina liceul poti beneficia de acest somaj dar in timpul liceului poti avea bursa sau bani de liceu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă continui studiile, atunci NU poţi beneficia de Ajutor de şomaj!
Îl poţi cere după ce vei termina liceul!

Sau, poţi să stai în şomaj 6 luni, pierzi un an de şcoală, iar în anul următor continui studiile la liceu happy
Apoi, la terminarea liceului faci aceeaşi "schemă"winking

Toate cele bune!