| Farcaș_Denisa_1991 a întrebat:

E adevărat că cei care sunt acum clasa a 7-a anul viitoare vor da evaluare nationala din mai mult de 2 materii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, dar anul viitor sustin evaluarea nationala cei care au inceput acum cl. a VIII-a.
Evaluarea la mai multe materii se va face doar incepand cu elevii ce termina cl. a VIII-a in anul 2021, respectiv cei care au intrat acum in cl. a VII-a.
Cel putin asa prevede acum art.361 din L.1/2011, a educatiei nationale, citez:
"evaluarea naţională organizată la finalul clasei a VIII-a se va desfăşura în conformitate cu prevederile prezentei legi începând cu generaţia de elevi care începe clasa a V-a în anul şcolar 2017-2018;"
Totusi se mai pot schimba prevederile legale, avand in vedere ca aceasta lege a fost modificata de multe ori din 2011 si pana in prezent, asa ca n-ar fi de mirare sa se mai schimbe, inclusiv prevederile privind evaluarea nationala.