| Hotmama12 a întrebat:

E adevarat ca daca am sub un an de cand am permisul, nu pot iesi cu masina din tara?

Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

E adevarat.
Ca sa lamurim situatia mergem la capitolul de legislatie din care s-a dat examenul pentru carnet si citam de acolo
" Art. 18. Pentru conducatorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practica de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
Conducatorilor prevazuti la alineatul precedent, cetateni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strainatate, conducând un autovehicul.

| Hotmama12 explică (pentru cammm):

Ahaam..merci. Imi aminteam eu ceva, dar nu eram 100% sigura.

| cammm a răspuns (pentru Hotmama12):

Cu placere happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Prevederea respectiva exista in OUG 195/2002 (Codul rutier) inainte de modificarea si republicarea acesteia in 2006. Acum aceasta prevedere are urmatorul continut, citez:
"ART. 25
(1) Pentru conducatorii de autovehicule sau tramvaie care au o vechime mai mica de un an de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare de circulatie.
(2) Autovehiculele conduse de persoanele prevazute la alin. (1) vor purta un semn distinctiv, in conditiile stabilite prin regulament." Numai bine!

| Burlacu006 a răspuns:

Nu e adevarat! poti sa iesi

| lSummerl a răspuns:

Cum sa nu poti un cuvant Șpaga

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns:

Se poate iesi pentru ca la noi in tara nu se respecta aceste reguli.