| Anonimm30 a întrebat:

E adevarat ca trebuie minim 10 clase pentru a da de permis?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.
Tot ce se vehiculeaza sunt doar stiri false, din cate stiu nici macar nu a fost o propunere legislativa in acest sens si nici nu cred ca o sa fie in viitorul apropiat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Este normal ca trebuie sa stii carte ca sa conduci. Toti analfabetii luau permisul si erau numai accidente. Cat despre ce vorbesc unii cu SUA probabil ca n-au habar! Din 2005 in SUA s-a bagat legea REAL ID Act. Are niste conditii mult mai drastice ca in Romania. Cat despre presedinti, stai linistit! Doar un presedinte bogat poate ajunge si doar cu sustinere. Sa-mi arate cineva un presedinte analfabet in SUA si eu ii mananc portretul cu rama cu tot. Alea-s aiureli cu America tara tuturor posibilitatilor. E o concurenta acerba si se mai gaseste catte unul care da norocul peste el si-i fac reclama. Eu am vazut (prin anii '90) la o nunta cum doi americani se certau (in engleza) ca barbatul a dat 200 de dolari in loc de 175. Vai si amar!

| relian a răspuns:

Asta e RO, tara nimanui laughing in America poti sa candidezi si ca presedinte fara sa ai absolut nici o clasa laughing in RO in schimb si sa respiri trebuie sa ai scoala laughing aia da tara

| DarthNiger a răspuns (pentru relian):

In SUA presedintele nu face mai nimic, altii se ocupa cu administrarea tarii iar lui ii se spune doar ce sa zica si ce sa faca, sunt altii mai destepti ca el care se conduca tara.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DarthNiger):

PE BUNE?!?
CHIAR nu ai vazut nici un film cu un presedinte american?!?
sunt sute, si fiecare dovedeste ca presedintele are o viata FOARTE activa

confunzi SERIOS cu imparatul Chinei, care era lege ca el nu trebuie sa faca nimic de nimic, in afara de a face copii, cu nevasta si cu zecile de concubine, si tin minte ca unul, spre sfarsitul vietii a facut colectie de insecte, ATAT DE ***MARE*** ERA PLICTISEALA!

| DarthNiger a răspuns (pentru Zuzu1991):

Sa inteleg ca tu crezi tot ce vezi in filmele americane unde presedintele este portretizat ca un super erou al democratiei si fara el tara se prabuseste.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DarthNiger):

Sigur ca da, asta e scuza ta, toate, toate, TOATE, TOATE filmele mint, fara nici o exceptie, OARECARE, inclusiv documentarele... NU?!?
dar tu stii muuuuult mai bine
daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

lasa-o balta dude tongue

| DarthNiger a răspuns (pentru Zuzu1991):

Filmele nu definesc realitatea, o exagereaza, cand te uiti la un film poti alege ce este real si ce nu este.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru DarthNiger):

Deci "o exagereaza" e scuza ta cand emiti o afirmatie de gen "presedintele nu face nimic"
PE BUNE?!? esti "tare"
siiiii, am spus si DOCUMENTARE, care sunt filme, dar NU contin fantezie prin definitie

| relian a răspuns (pentru DarthNiger):

Serios asa spui tu sau asa ai auzit la radio sant? In America presedintele nu face nimic zici tu,Uite ca el se ocupa de administrarea tarii nu altii,deci in America presedintele este cel care administereaza tara,nu exista guvern ales de partidele politice,guvernul il face presedintele,el is alege ce oameni vrea el,poate so puna si pe masa,si pe tacsu si pe nevastasa,poate sa isi puna orice om vrea el,el este sefu administrativ si normal ca isi aduce oameni care se pricep la toate domeniile,ca no fi el ala mare savant stiutor de toate laughing
Deci in America presedintele are rolul guvernului cum ar fi in ro,dar nu da socoteala nimanui,el taie,el spanzura,bineinteles dupa legile existente,iar daca se impune o noua lege,atunci trebuie sa asculte ce spune parlamentu-congresu cum e la ei.
Dar ideea ca presedintele sa conduca tara este f buna,ca el sa isi puna ce oameni vrea,nu sai impuna partidu politic ce vor ei, asta da lege, de aia este batalie sau singura batalie aici este cea pentru presedinte, pentru ca el de fapt conduce tara, bineinteles prin oamenii cei alege el si are incredere in ei.
Destept nu este ala care stiu si eus a zic este contabil, daca esti comntabil stai linistit ca gata nu esti mare destept.Presedintele trebuie sa stie sa conduca,ala e cel mai important lucru intr-o societate si sa fie cat mai cinstit, sa isi aleaga el oamenii fara sai fie impusi, oameni in care sa aiba incredere si care sa nul faca pe la spate, de aia aici poti sa pui ca presedinte pe cine doresti, poti sati angajezi toata familia ta in orice functie vrei, daca esti presedinte.

| relian a răspuns (pentru DarthNiger):

Filmele da is reale,ce arata acolo asa se intampla,asta daca chiar esti curios,deci nu te mai lua cu altii la contrazis ca nu e cum credeti voi,romanii au ideile lor bagate in cap si de aia ganditi asa.
Daca presedintele era frunza verde de susai nu se mai ducea batalia aia ca sa ajunga acolo.
Chestia e ca romanii nu stiu forma de guvernare din america,ei credc a e cam tot pe acolo cu cea din RO unde presedintele este apa de ploaie,aghiazma laughing aia e ca aici presedintele este sefu,si nu da socoteala nimanui,atata timp cat isi face treaba si nu incalca legea.
Ba mai mult presedintele nu poiate da afara nici un primar,nici un sef de politie,nici un judecator, la fel cum primaru nu poate da afara sefu politiei, judecatorul si etc atata timp cat aia is fac treaba si nu incalca nici o lege laughing
Asta este sistemul american, acesri oamenii ce am spus mai sus is alesi de oameni, deci nu mai pot fi dati jos decat daca fac magarii, sau cand li se termina mandatu laughing
Constitutia americana stii de unde sau inspirat aia cand au facut-o? De la republica romana de acu mii de ani in urma.

| DarthNiger a răspuns (pentru relian):

Congresul are putere de veto mai mare decat presedintele iar congresul dezbate si scrie legi care guverneaza Statele Unite, iar senatul are un oarecare control asupra aplicarii constitutiei dar si a legislaturii si fiecare presedinte este obligat sa fie de acord cu o lege (inainte sa devina lege oficiala) impusa de congres, desigur, poate sa foloseasca veto-ul si sa respinga aceea lege in devenire dar asa cum am zis, congresul are putere de veto mai mare decat presedintele si in general presedintele trebuie sa fie de acord cu congresul mereu si sa asculte de congres, deci nu stiu care din noi asculta radio sant amice dar eu cand vizionez un film, nu cred ca un naiv tot ce vad in el si apoi ma dau atotstiutor in orice domeniu, asta e specific tie si a altor genii de pe acest site.

| DarthNiger a răspuns (pentru relian):

Stiam ca americanii au adoptat aceeasi forma de guvernare si constitutie ca Republica Romana asta pentru Republica Romana o considera ca fiind o democratie perfecta, cu toate ca romanii nu au fost singurii care au adoptat ideea de republica, existau deja republici inaintea lor, Roma fiind un regat inainte de a deveni republica.

| relian a răspuns (pentru DarthNiger):

Spui chestii ce am spus si eu laughing am spus eu altceva? Pana una alta presedientele daca nu este nevoie de o lege noua conduce singur, nu se baga congresu ca n-are unde si de ce, deci omu administreaza tara dupa legile care deja sunt.
Numai de este nevoie de o lege noua, atunci da e cum spui tu.Te uiti prea mult la filme sf laughing Eu nu ma dau mare ca nu am cu ce si nici pentru ce sau cine.
Locuiesc aici si stiu mai bine ca tine cred ce e ste pe aici si cu ce se maninca.
Numai bine

| DarthNiger a răspuns (pentru relian):

Tot ce ai spus tu e ca presedintele poate sa faca ce vrea el, ceea ce in esenta este gresit, presedintele face ce vrea el atata timp cat este sprijinit de congres si senat, fara congres, nu poate face tocmai ce vrea el fiindca nu el impune legile, ci congresul, el doar le disputa si decide daca sunt sau nu aplicabile si face tot ce vrea el in termeni legali, nu face ce il taie capul asa cum crezi tu si cum ai vazut tu in filmele americane, toate deciziile pe care presedintele le ia sunt discutate si sfatuite, tot eu sunt cel care se uita la prea multe filme sf dar tu ai afirmat ca tot ce se arata in filme este real, plus ca ai zis ca locuiesti acolo si stii care e treaba desi ma cam indoiesc ca stii atat de bine precum pretinzi din moment ce tu te informezi din filme rolling on the floor cam ironic.

| relian a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu este gresit nimic,presedintele face ce vrea, in sensul ca administreaza tara pe baza legilor in vigoare, n-are nici o treaba congresu, presedintee poate sai ignore total, atat timp cat are legi pe care sa guverneze.
Problema apare atunci cand apare o situatie noua la care se impune o lege noua, atunci are nevoie de congres.deci i se falfaie de congres laughing atata timp cat are o baza pe care sa lucreze.
Tu tot ii tragi cu legi,ti-am zis legi sunt,alea care sunt in vigoare,ce spui tu e atunci cand se impne o lege noua,daca nu se impune cum am spus congresu isi vede de tigaile lui, adica someaza ori ce fac aia acolo iau bani staului de pomana laughing
Eu nu vad in filmele americane, iar tu daca ai vazut, eu nu am vazut ca presedintele trebuie sa mearga tot timpul la senatori sau ce or mai fi sa le ceara alora mais tiu eu ce sfaturi sau permisiune sa faca ceva.E mai bine sa o lasam asa cum a cazut, una zic si tu alt pricepi, cum am spus tu intelegi altceva decat eu spun.Numai bine

| DarthNiger a răspuns (pentru relian):

Pai legile sunt cele care permit si interzic, pana si presedintele este supus legilor, deci nu are cum sa faca ce vrea el asa cum ai explicat tu ca poate sa puna in functie si rudele daca doreste, asta inseamna nepotism si coruptie, ceea ce nu trebuie sa faca un presedinte si e interzis, eu nu am cum sa ghicesc la ce te referi tu cand spui ca poate sa faca ce vrea el fiindca ai generalizat, oricum ideea mea era ca presedintele nu are putere absoluta asa cum multi spun, eu la asta m-am referit de la inceput.

| relian a răspuns (pentru DarthNiger):

Ups ce spui acol? Ala este nepotism in RO si restul lumii,pentru ca sistemul din RO sau din restul lumii,excluzand America e altul,unde nepotismele nu-s permise pentru ca nu-i bine pentru acel tip de sistem/
Dar in America presedintele isi pune pe cine vrea intr-o fctie,mai documenteazate
Ai auzit de Kenedy,presedintele care a fost impuscat? Fratele lui ocupa functie in guvernu lui Kenedy? Pai normal la pus fratesu nu stiu ce mana lui dreapta.
Deci soistemul american pentru ca este altfel facut decat in restul lumii tocmai iti da dreptu,legea te lasa,chiar te sfatuie iti spune sa pui in fctii oamenii tai de incredere.
Pai tu daca esti presedinte,in cine ai incredere? Tu ai incredere in mine? Pui pe maicata pe fiutau ceva rude care stii ca se pricep si in care ai incredere.
Deci nu e nici o coruptie,asa ceva este permis,este legal.
Si nu dpara kenedy,mai toti presedintii americani siau pus in fctii rude,neveste etc.
Cand am spus presedintele face ce vrea,ma referii ca administreaza tara el,dupa ideile lui,adica,ai exact sa intelegi,nu vine partidu si spune ba Trump vezi baga si mie un om nu stiu in ce fctie,sau vezi baga si mie o vorba sau magama in nu stiu ce afacere sau pe x ori pe Y.
Nu merge asa,la asta ma referii ca presedintele nu asculta de nimeni odata ajuns acolo,are toata puterea legala,nu i se impune nimic de partid de congres,atat timp cat el respecta legea isi face jobu poate sa vie si Hristos cu o cerere sau nepotism sau mita daca el nu-i curios nu-l pot aia obliga sau corupe.
Pe cand in RO in restul lumii,pai cine pune in ro ministrii? Partidu normal,cine pune senatorii,deputatii? Partidu normal.
Un ministru pus in fctie daca vine partidu si spune ba vei fa nu stiu ce job pentru noi,pai ala se executa laughing.
Informeaza-te si vezi cum functioneaza sistemul american,unde nu-s usite,unde lege e clara, nu lasa loc de interpretari, nu esti la puscarie si votezi tu primaru, presedintele, ba ne lasi happy0 pai tu puscarias mai tu dreptu sa alegi ceva?
Uite inamerica odata ce ai facut puscarie pe perioada aia si dupa o perioada cat considera un inspector tu nu mai ai nici un drept,nu poti vota,nu te poti muta,nu poti face multe chestii.
In RO sau restul lumii ba unia din puscarie participa la alegeri si este ales primar,ba asa ceva este unic in galaxie sa nu zic in univers laughing
In America daca cineva a facut puscarie este exclus din viata publica,ma refer sa ocupe o fctie publica nu mai poate,nu mai poate sa fie nici femeie de serviciu la primarie sau unde este de stat.
Si mi se pare logic,odata ce ai fost la bulau esti o persoana rea,esti hot esti borfas,cum sa te pun eu si femeie de serviciu? pai tu furi hartia de la baie laughing o duci acasa,furi ce mai e pe acolo laughing
In sf is multe de zis,sistemul american este cel mai bun,orice tara poate sa il aplice,doar ca nu-s curiosi,pentru ca nu ar mai putea fura laughing pentru ca restul lumii cei care conduc deja se cred stapani pe mosia lu tacsu,se cred feudali iar populatie scalavii lor.
De aia nu vor sistemul american unde fiecare se controleaza unu pe altul,fara ca sa poata fi usor corupt.
Uite politia in america este subordonata primariei,dar primaru nu poate da afara politistu atat timo cat isi face treaba.
In RO te da aia afara din orice,judecatoru, primaru, politistu, aia is alesi de oameni nu-i da jos nici hristos, bine daca is fac treaba si nu fac magarii.
Senatorii is alesi la 6 ani, deputatii la 2 ani,nu se ajunge sa se faca bisericute gasti laughing
Presedintele nu da socoteala atata timp cat face ceva legal,nimanui ca n-are de celaughing de aia aici batalia cea mai mare se da pentru presedinte,in rest ai auzit tu de partide aici de stiu si eu alte rahaturi? Partidele doara finanteaza un candidat,partidele is formate in general din oamenii cu bani,oamen care au anumite convingeri,bineinteles exista si aici coruptie dar la nivel f mare si nu mita cu bani si maruntisuri cei prin Romania laughing e corputie,dar intr-un fel legala cum ar fi sa dea nu stiu ce lucrari unei firme,dar cam greu si cu astea,sa faciliteze mai stiu eu ce companie,dar cam greu si asta acum,toti is cu ochii peste tot.
Ai vazut ce spuneau unia ca Trump a facut ca dres bla bla,vorbe,povesti,ca trebuie sa dovedesti,altfel is doara vorbe,de vorbit ai voie esti liber,aici exista libertatea cuvintului laughing cal baga la puscarie,vorbe, pentru ca n-a facut nimic, ce sa faca un presedinte magarii pentru ce? Aici presedintele castiga bani din rahaturi de la tv de la mais tiu eu ce strangeri de fonduri la care dau oamenii bani aia bogatii.
Ai vazut Obama un prapadit, a ajuns presedinte era paduche, acu are milioane laughing dar are legal n-a facut magarii.

| relian a răspuns:

Pt Solontanu marele "destept".Eu spun ce spune legea, faptul ca nu-s presedinti fara scoala aia nu are nici o relevanta.Asa crezi tu ca nu am habar? Pai locuiesc aici ba desteptule.
Eu vorbesc aici de ce spune legea, iar in america legea asta spune.Ai vazut tu la tv in anii 90, pai la tv ti se da sa vezi numa ce vrei tu.
Ai habar cum se da aici de permis "desteptule"Vrei sa iti zic eu? Te trezesti dimineata si asa deodata spui, ia sa ma duc eu sa dau de permis, asta daca nai permis.Deci nu ai nevoie de nimic de programare,de scoala,de analize medicale,absolut nimic, pur si simplu te duci la o locatie, nici nu sunt politisti acolo, intri, spui ca vrei sa dai de permis, platesti 20 sau cat se mai da acu,trebuie sa ai ID,spune femeia,zii literele ceti arat eu,deci acolo pe loc te controleaza la ochi, aia e tot ce faci, stai pe scaunu X la un calculator si cand esti gata vii acolo la ghiseu, deci stai faci testul ala, cand termiti te duci, spui calculatoru 9, aia se uita si spune pass, si dupa zice stai afara, vezi ca e o femeie te ia aia si faci traseu.
Traseu se face cu masina ta personala, sau o masina cu care tu trebuie sa mergi acolo.
Se urca aia in masina de duce roata pe acolo vreo 5 minute,dupa zice pas, o sa primesti permisu in posta, aia tot.
La fel se procedeaza cu orice alt permis, chiar de profesionisti, se da exact in acelasi loc, trebuie sa mergi acolo cu tiru tau sau al unui prieten ceva.
In afara de asta nu sunt decat 3 permise mari si late,asta de autoturisme categoria C,de profesionisti categoria B si de motorete,motociclete nu stiu ai ce categorie este.
Deci cand ai permis d e profesionist atat ai,nu b= E plus rahaturi,e un singur permis mare si lat,nu mai ai nevoie de animic altceva,de rahaturi ce trebuie prin UE si prin RO.
In afara de asta eu care am permis categoria C adica autoturisme,pot sa conduc si avion laughing pot conduce orice masina tir,autobuz,absolut orice masina daca este doara in interes privat,deci nu pot conduce un tir comercial, sa car marfa, sau autobuz sa transport oameni, dar pot conduce pentru familia mea, pot sa conduc un tir sa imi car pentru mine personal materiale, orice am nevoie.deci atentie cu permis amatori cum zic romanii.
Normal ca nu esti analfabet, daca nu ai stii sa citesti, atunci nu ai cum sa treci testul, am spus fara scoala in sensul ca nu trebuie sa ai scoala, dar trebuie sa stii sa citesti, in sensul ca poti sa ai 2-3 clase cat e nevoie sa stii sa ctesti si aia e tot.
Ca presedinte in RO trebuie sa ai obligat facultate si ca primar de municipiu in RO trebuie sa ai obligat facultate, altfel nu te califici, despre asta vorbesc.Aici legea nu-ti cere sa arati ca ai vrero scoala,zero scoala poti avea,sa inveti sa citesti o poti face si acasa.
Daca nu stiai aici poti face scoala si cu mama ta,cu parintii tai acasa fara sa te duci niciodata la scoala,doara dai un test la o scoala,dar asta e alta poveste, deci poti sa inveti sa citesti si fara sa te duci la scoala, te poate invata cineva sa citesti.
Eu asta am spus ca nu-ti trebuie scoli sa fii primar, presedinte, acu ca n-au fost cazuri aia e alta poveste, dar legea nu cere scoala.

Tu imi spui mie ce legi sunt aici.
Deci aici se vorbeau de lege si tu vii sa spui sa iti arate tie cineva presedinte analfabet.Am spus eu analfabet? Am spus fara scoala, oamenii pot citi si daca nu merg la scoala, nu stiu de unde ai tu ideile astea ca un om trebuie neaparat sa mearga la scoala sa invete sa citeasca.
Cu gandirea asta ce o ai nu-i de mirare ca ro o duce asa, uite de oameni genul tau conduc tara aia.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de doar 4 clase ca să poți da de permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dat traseul având vârsta de 16 ani la categoria B1, evident neavând 10 clase terminate, după data de 1 iulie pe care o vehiculează colegii de mai jos. Din ce mi-a zis instructorul cât și alte surse cum ar fi moderatorul site-ului scoalarutiera.ro, toata aceasta poveste a fost doar o PROPUNERE care de fapt exista de multi ani si care cel mai probabil nu va fi acceptata niciodata. Asa cum ne propun maghiarii sa le dam autonomie. In caz ca ai totusi vreun dubiu, du-te la scoala de șoferi unde vrei sa dai si pune o simplă întrebare "Am nevoie de 10 clase absolvite pentru a obține permisul? Da sau nu?" Și cu asta basta.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Din 1 iulie 2020, persoanele care vor să aibă carnet de conducere trebuie să aibă absolvite cel puțin 10 clase terminate