| Mirris a întrebat:

Buna TPU.E adevarat ca de la 1 februarie 2018 se da legea precum ca doar daca ai minim 10 clase poti da de permis de conducere?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu este adevarat, nu s-a adoptat vreo prevedere legala in acest sens si legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie.
Pana acum au fost doar discutii si lansari de zvonuri.

| mgtow a răspuns:

Poti sa dai si fara 10 clase

| Gizăz a răspuns:

Nu e adevărat. Chiar sunt acum în şcoala de şoferi pentru categoriile B şi A şi nu mi-au cerut nicio diplomă. Ai nevoie doar de fişa medicală, cazier curat, poze tip buletin şi un aviz psihologic. De restul se ocupă şcoala. Eu am şi facultate, nu era problemă, dar te asigur că nu-ţi cere studii şi nici nu o să ceară prea curând.

| Mirris explică (pentru Gizăz):

Multumesc pt.raspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar nu stii despre ce vorbesti dar injuri... bravo. Superb

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit niciun proiect de lege in sensul asta sa fie discutat si votat ca sa poata intra in viguare luna viitoare

| Holiday a răspuns:

Din pacate inca nu exista o astfel de lege. A fost o discutie, chiar un proiect de lege cred, dar nu s-a concretizat inca. Astept cu nerabdare o astfel de lege. Dar cum nesimtitii astia sunt deocamdata preocupati cum sa scoata infractorii din puscarii si sa se asigure ca nu ajung ei votand legi care sa-i exonereze de raspundere penala pentru diverse infractiuni, probabil o astfel de lege intr-adevar utila va mai dura pana e adoptata.

| Mirris explică (pentru Holiday):

Scuza-ma ca te contrazic, insa si cei cu peste 8clase pot face accidente, pot fi vitezomani etc.Atat cat timp stii a citi si a scrie nu vad de ce nu ar trebui sa li se acorde aceasta sansa.Au fost oameni cu facultati, masterate care si-au luat lumea in cap si au facut accidente.Conteaza spiritul civic insa mai rar la cei "cu carte" deoarece se cred prea importanti.

| Mirris explică:

Daca stii sa dai un raspuns politicos, te ascult cu mare drag, daca nu atunci te poftesc sa iesi din aceasta discutie.Nu am eu 10 clase insa stiu sa vb si de aceea incerc sa nu iti raspund cu aceeasi moneda.O seara buna.

| PringAloe a răspuns:

Buna Mirris, Mai nou cica trebuie sa ai minim 11 clase terminate ca sa poti da de permis, eu cand am dat de permis eram in clasa a 11-a si mi s-a zis daca am 11 clase, si i-am zis ca nu am 11 clase, am 10... anul respectiv terminam clasa a 11-a, si a zis ca, daca sunt inca la scoala pot sa dau.

| suntserios a răspuns (pentru PringAloe):

Conform carei legi? Ca voi numai sfaturi din auzite dati

| PringAloe a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis, ce mi s-a zis la scoala de condus happy

| AllexxGrigoras a răspuns:

Legea asta e de mult dar nu se respecte cunosc baieti care au dat de permis desi nu aveau decat 8 clase

| Mirris explică (pentru AllexxGrigoras):

Scuza-ma,dar atat timp cat ai 8 clase si stii sa scrii si sa citesti cred ca e de ajuns sa dai de permis.Si cei care au 12 clase, facultati, masterate pot face accident.Ideea e sa ai spiritul civic.

| suntserios a răspuns (pentru AllexxGrigoras):

Poti sa ne spui si noua articolul de lege daca ea exista de mult si nu se respecta? Astept

| AllexxGrigoras a răspuns (pentru Mirris):

Inr-un fel ai dreptate.

| AllexxGrigoras a răspuns (pentru Mirris):

Conform Legii educaţiei naţionale, învăţământul general obligatoriu este de 11 clase şi cuprinde învăţământul primar (5 ani, inclusiv clasa pregătitoare), învăţământul gimnazial (4 ani) şi primii 2 ani ai învăţământului secundar superior (liceul).

Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu de 11 clase încetează la vârsta de 18 ani. Din momentul în care Guvernul va schimba însă legislaţia, cine nu a terminat 11 clase nu va mai primi permisul de şofer auto.

| Mirris explică (pentru AllexxGrigoras):

Eu de exemplu nu am 10 clase din motive personale si financiare si am un copil cu handicap si nu stiu daca vreodata o sa poata sa mearga fiindu-i afectata coloana, de aceea am mare nevoie de o masina personala sa imi pot deplasa copilul pentru recuperari, controale, etc.Cu alte cuvinte vreau sa dau de permis de nevoie.Mi-a spus cineva ca incepand din 1 februarie o sa intre aceasta lege in vigoare, desi am cautat stiri despre acest subiect dar nu am gasit.

| Mirris explică (pentru AllexxGrigoras):

Spune-mi si mie te rog legea.

| AllexxGrigoras a răspuns (pentru Mirris):

Eu am gasit pe net asta cu 11 clase dar cred ca e mai bine sa vb cu un instructor despre asta, dar eu cred ca poti sa dai. Sper ca te-am ajutat.