| GeorgeMihai a întrebat:

E adevarat ca trebuie sa ai minim 24 de puncte ca sa promovezi examenul teoretic auto la categ. B? Am auzit un zvon si vreau sa va intreb pe voi ca sa stiu daca zvonul e adevarat sau nu.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu este adevarat.
Conform art. 10 din Ordinul MAI nr. 268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Proba teoreticã cuprinde un numãr diferenţiat de întrebãri particularizate pentru fiecare categorie/subcategorie, criteriile de promovabilitate fiind urmãtoarele:
a) pentru categoriile A şi A1, testul cuprinde 20 de întrebãri, timpul de soluţionare fiind de 20 de minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie sã rãspundã corect la cel puţin 17 întrebãri;
b) pentru categoriile B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb şi Tv, testul cuprinde 26 de întrebãri, timpul de soluţionare fiind de 30 de minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie sã rãspundã corect la cel puţin 22 de întrebãri;"

| DiannaDia a răspuns:

Nu. Trebuie să ai 22, maxim 26. happy

| Omnitrix a răspuns:

Salut! Nu este adevarat. Pentru a promova examenul teoretic ai nevoie de 22 de puncte.

| DraghiciStefania a răspuns:

Buna,zvonul pe care l-ai auzit nu este adevarar.Trebuie sa iei minim 22 puncte ca sa promovezi examenul teoretic auto la categoria B si maxim 26 puncte. Sper ca te-am ajutat. Funda?