| Ukaya a întrebat:

E legal sa deschid o pagina de Facebook pe care sa dau sfaturi medicale gratis daca nu sunt doctor?

37 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Da,deoarece este libera exprimare, nu fortezi pe nimeni sau nu obligi sa creada sau sa practice ceea ce scrii

| Cristian29 a răspuns:

Nu stiu dar nu este bine sa dai sfaturi de sanatate la care nu ai o specialitate, tinand cont ca cineva poate muri daca "diagnosticul " tau este gresit.

| Ava1231 a răspuns:

Legal e....inca. pentru ca nu multi nebuni si-au gasit sa faca asta momentan. Cand isi vor gasi, va deveni ilegal
Intrebarea e...de ce ai vrea sa faci asta? Ce sfaturi medicale sa dai daca nu esti medic?laughing

| Wr3nch a răspuns:

Legal da. Dar dezactiveaza comentariile, si pune un disclaimer ca nu esti medic si nu poti garanta ca merge.

| RoCkKiD a răspuns:

Cat timp nu pretinzi ca esti doctor e legal. E posibil sa faci mai mult rau decat bine da' e legal.

| Simpatic a răspuns:

Poti da sfaturi si pe TPU e acelasi lucru. Legal este insa sa nu te dai drept un guru sau ceva invatat in stiinte medicale si sa induci pe ceilalti in eroare

| Ukaya explică (pentru RoCkKiD):

Sunt pasionat de medicina si stiu multe nu am ce rau sa fac

| RoCkKiD a răspuns (pentru Ukaya):

Si maica-mea crede ca stie da' realitatea e ca din pacate faceti mai mult rau decat bine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Stii multe? Parca acu 5 zile habar nu aveai cum functioneaza vaccinul. Azi esti expert?

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Nu vreau sa vorbesc despre vaccin sau covid acolo nu ma pricep si nu dau sfaturi doar sa se vaccineze recomand

| RecKinul a răspuns:

Nu e ilegal. E doar imoral.

| salieri84 a răspuns:

Linistit, poti sa dai sfaturi, nu ai fi primul care face asta. Incapi si tu printre cei 10 milioane de ''experti social media'', din Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Esti forță pe toata medicina, mai puțin pe vaccin nu?

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Da am invatat din pasiune nu am avut timp de facultati dar o sa fac un curs ceva sa am si hartie la mana

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! big grin Desigur că e legal. Mă bucur că vrei să ajuți. happy Facem parte din aceeași categorie. Funda? big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Sfaturi medicale gratis, punerea unui diagnostic si recomandarea medicatiei nu sunt legale, daca nu esti medic si nu esti licentiat in medicina.
Poti da sfaturi, numai conform articolelor medicale, publicate pe site-uri medicale iar pe pagina, mentionezi sursa de unde ai luat articolul.
Chiar si asa, poti avea probleme cu administratia FB-ului dar si cu Politia Romana.

| doctorandus a răspuns:

Asta e cum se ferea unul sa publice cod de virusi informatici: nu pentru ca ar fi fost ilegal, ci pentru ca in cazuri similare i-au cautat pagubitii p-acasa sa le rupa picioarele.

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Care e legea care interzice? nu mai dezinforma daca nu sti

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ukaya):

O Dumnzeule mare, dar nu stiu pe ce planeta traiesti ca nu aia uzit in vaiat ta ca poti face puscarie daca dai sfaturi medicale fara licenta de medic?
Pana si pe site-ul asta, la categroai de "Sanatate" sunt obligati sa te atentioneze asta:

"Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament"

Nimeni, nu risca puscaria cu un asemenea website dau cu sfaturi cand nu este LEGAL medic sau licentiat in asa ceva.
Pune mana si intereseaza-te tu, ca tu esti aia care vrei sa faci ilegalitati.

| Violleta2022 a răspuns:

Sfaturi medicale poti da NUMAI daca te referi la articole medicale si postezi sursa lor!

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Pai dau sfaturi medicale orientative nu spun ca sunt medic ce nu intelegi si oricum stiu mai bine decat multi medici doar ca nu am avut norocu sa am bani sa fac facultatea dar o sa fac un curs de prim ajutor ca sa am si o diploma

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Daca nu imi spui legea nu mai vorbi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ukaya):

Cauta-ti legile singura fetita, ca nu-i treaba mea sa-ti le dau eu mura in gura.
Eu doar ti-am dat un sfat, cum facem toti aici, fiind problema ta unde cauti egile si de unde obtii autorizarile, inainte sa faci website-ul si sa te trezesti ca ai probleme legale.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de te inscrie la cateva grupuri si scrie acolo, ca sunt vreo 100 de asemenea grupuri cu zeci de mii de membrii:

https://www.facebook.com/......ch/groups/

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau sa fac o pagina pe care sa primesc donati de la oameni

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ukaya):

Atentie la implicatii legale.
Inregistrat compania NON-Profit la Registrul comertului, ca sa nu intri la inselaciune, frauda samd.
Cum justifici banii pe care ii primesti din donatii?
Ce faci cu ei?
Trebuiesc inregsitarti legal si cheltuielile de asemenea.

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Pai daca sunt donati care e frauda nu justific nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ukaya):

Si cum el contabilizezi?
ca nu ai voie sa le bagi in buzunar, ci sa le cheltui pentru afacerea respectiva.

| Furnicuta000 a răspuns:

Atata timp cat nu ceri bani, da

| VoidEternal a răspuns:

Și uite de asta copii, trebuie să stăm departe de Facebook...

Pentru că lumea ia prea in serios sintagme de genul: "poți să fii orice vrei tu" decupate de pe poze cu apusuri, dar cu zero studii, abilități sau relevanta medicala. Dar lasă boss, că ei au școala vietii, știu ei cum se rezolva toate cu un ceai de brusture și o tinctura de păpădie sălbatică.

Stai pe fundul tau, o să faci mai mult rău decât bine. Sunt din păcate unii oameni care chiar iau de bune rahaturile pe care citesc pe Facebook, acesta vomitatură de platforma socială care a devenit de fapt un cuib de vipere, manipulare și dezinformare.