| aDEeLAa a întrebat:

E legal sa fotografiez cladirile pe strada?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca nu sunt obiective militare

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

În Coreea de Nord nu te prea lasă, dar în România nu știu. Poate are dreptate userul @suntserios.

| MrFireFighter a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

A intrebat omu de Coreea de Nord? A intrebat de Romania...

| MrFireFighter a răspuns:

În principiu, nimeni nu are dreptul să vă interzică fotografierea atâta vreme cât vă aflați pe un domeniu public iar subiectul vostru nu se află pe proprietate privată. Asta se aplică însă fotografiilor în care apar mai mulți oameni sau imaginilor în care chipurile lor nu sunt ușor recognoscibile. Dacă ne referim strict la noțiunea de portret, în care fața persoanei este subiectul fotografiei, lucrurile stau cu totul altfel.

| AlinHda a răspuns:

Ai voie - mai putin faza cu obiectivele militare
Nu ai voie la cele cu copyright *(sunt unii care au lumini ambientale - ex: turnul eiffel - si nu ai voie sa il fotografiezi noaptea https://mymodernmet.com/eiffel-tower-copyright-law/ )

| Catrice a răspuns:

Dacă nu le faci poze ca sa le scoți la vânzare după, e legal.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru MrFireFighter):

Dădeam doar un exemplu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt în orașe sunt clădiri impunătoare fără nici o firmă pe ele. Nici semnul de fotografiere interzisă nu apare. Dar au destinație militară, asta știe dacă nu chiar toată lumea, destulă lume. Nu scrie nicăieri că nu ai voie să le fotografiezi, nu este nici un semn de fotografiere interzisă. Dar dacă o faci, presupun eu, că cineva îți face o fotografie la minut chiar în acel moment și altcineva îți face un dosar. Apoi cineva te pune în libertate supravegheată și așa mai departe. Așa că, depinde de clădire.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform legislatiei internationale - daca legea sau alta interdictie locala nu specifica contrariul - este ADMISA fotografierea si filmarea, daca te aflii pe domeniu PUBLIC.

Daca fotografierea sau filmarea contine si portrete de persoane, numere de inmatriculare sau alte obiective IDENTIFICABILE, care pot fi subiectul unor dispute in instanta, atunci postarea este INTERZISA fara acordul persoanei /proprietarului de drept /administratorului etc.
Daca insa fetele persoanelor si alte elemente de identificare individuale sunt blurate, atunci inregistrarile pot fi facute publice, dar fara a specifica datele de identificare personale.

| mirceakitsune a răspuns:

Da lol

| FreddieM a răspuns:

Poti fotgrafia orice care nu are vreo semnalizare restrictiva. Daca vorbim se obiective militare, strategice sau alte institutii, nu vei ai dubiul asta pentru ca exista semnalizari clare de interdictie.

| LeonovATgates a răspuns:

Desigur ca da.

| gabicoo a răspuns:

Da!
Dacă te afli pe domeniu public!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ai zis bine, nu trebuia sa te justifici in fața nimănui.
Cel care a pus intrebarea, nu a specificat țara in care traieste (aici, fiecare e liber să intuiască ce vrea, daca nu i se specifică un lucru cert). Deci, omul putea locui oriunde in lume (Romania, Anglia, Cambodgia, chiar si in Coreeawinking ).

| TomyBrave2019 a răspuns:

Dacă acea clădire este publică și nu militară sau privată și nu sunt oameni în fundal (pot ei să comenteze) e ok.