| KanezuY a întrebat:

E legal sa iei amenda pe motiv " tras vanturi in public"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit, pana acum, de o prevedere legala care sa sanctioneze contraventional aceasta.
Este adevarat ca, cu mare greutate si fortand limitele si litera legii, daca este facuta intentionat si indigneaza alte persoane, fapta ar putea fi incadrata in prevederile L.61/1991, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;"
Daca ai fi amendat pentru acea fapta atunci ai putea obtine, in justitie, anularea contraventiei.

| KanezuY explică (pentru Ioandelasal):

Citeste aici, oricum multumesc pentru ajutor!
http://m.libertatea.ro/......ri-1758390

| Ioandelasal a răspuns (pentru KanezuY):

Scrie ca a si proferat o expresie jignitoare, asa ca pentru aceasta este intemeiata contraventia. Ai vazut ca si seful politiei a recunoscut ca nu este buna descrierea contraventiei, asa cum ti-am spus in prima postare, doar fortand litera legii ai putea fi amendat pentru o asemenea fapta.