| anonim_4396 a întrebat:

E legal sa iti ceara cazierul la un interviu de angajare?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e ilegal, dar nu are sens. Cazierul este obligatoriu la ANGAJARE in anumite domenii. Dar, cum patronul organizeaza interviul, poate sa ceara orice. De obicei se cere CV si...hai sa zicem, acte doveditoare pentru studii sau calificari.Nu exista insa nicio lege care sa interzica angajatorului sa-ti ceara cazierul.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este legal si au dreptul sa ti-l ceara, mai ales in anumite domenii unde se lucreaza cu bani, valori, metale scumpe, date extremd e importante sau secrete sau cu material sensibil sau usor de furat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad care ar fi problema. De aceasta chestiune isi fac griji doar cei care au probleme sau au avut. Cu siguranta daca as fi angajator ar solicita cazierul. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, este absolut legal să ceară și un cazier judiciar să vada dacă ai un trecut curat sau mai puțin curat.
Când faci cererea pentru eliberare cazier specifici ca este pentru angajare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Coroborand prevederile codului penal cu cele ale legii privind cazierul judiciar, in cazul in care, pentru o persoana, este luata una dintre masurile de siguranta (interdicita de a ocupa o functie, un post...de a exercita o profesie / de a se afla intr-o anumita localitate), angajatorul nu are de unsa sa stie aceasta stare de fapt, decat solicitand cazierul.

| m3mo a răspuns:

Da e ilegal ca sa vada si ei ceva despre tine
k degeaba tiai facut cv
mai trebuie sa iti puna si ei niste intrebari despre tinewinking succes la interviu

| samy_6342 a răspuns:

Da, e f normal