| AvalohAlyn a întrebat:

Era mai bine pe timpul lui Ceaușescu? Sau e mai bine cu capitalismul? Sau ar fi mai bine cu monarhie?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ar iesi bine pentru Romania sa fie condusa de un idiot precum trump sau de un dezaxat precum Vadim?

| ancaval a răspuns:

Era mai bine pe vremea lui Ceaușescu. (locuri de muncă, bun simț, egalitate între oameni, oamenii uniți, etc.)
Și cine nu e de acord, îl rog să ignore părerea mea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ancaval):

Ai trait pe vremea lui?

egalitate intre oameni? ce era egal in faptul ca membrii de partid aveau o groaza de beneficii iar muritorii de rand faceau foametea?

egalitate intre oameni? ce era egal in faptul ca membrii de partid aveau masini si TV uri iar muritorii de rand mergeau cu tramvaiul?

egalitate intre oameni? ce era egal in faptul ca doar cei cu pile puteau sa treaca granita si muritorii de rand stateau ca oile in tarc?

Oamenii uniti? Cat de uniti erau cand toata lumea se ferea de toata lumea ca sa nu se toarne unii pe altii la securitate?

| ancaval a răspuns (pentru suntserios):

Dacă mă gândesc mai bine, posibil să mai fi avut o discuție cu tine pe tema asta, comunismul, nu?
Și am ajuns, amândoi, la concluzia că NU trebuie să mai vorbim, și despre nimic, nu doar comunism.
Amu, ce facem? Din nou discuții? Parcă am fi la grădiniță!