| Girly97 a întrebat:

Era să fiu pentru prima dată amendată azi dimineață pentru că patronul a "uitat" să ne plătească salariile ieri în conturile noastre bancare, mi-a expirat abonamentul STB azi noapte și nu am putut să reînnoiesc abonamentul pentru că nu mi-am primit salariul. Am avut noroc că am reușit să scap, de obicei întotdeauna călătoresc cu abonament STB lunar, nu merg fără abonament. Este și prima dată când patronul uită să ne plătească.
Din moment ce puteam fi amendată din cauza patronului pentru că nu ne-a plătit, există o lege care l-ar obliga pe patron să îmi plătească amenda din moment ce el este de vină?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

În principiu, întârzierea nejustificată a plății salariului - sau neplata lui - poate obliga angajatorul la plata daunelor produse de această întârziere. Procesul de a dovedi chestia asta este însă - pentru tine - o problemă mai mare decât ar merita suma unui abonament de transport public.
Pentru liniștea ta, învață să-ti gestionezi mai bine banii încât să nu te mai afli în această situație.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu există asa ceva. Tu ar fi trebuit sa stii cate calatorii aveai pe abonament.
Iti puteai lua bilet.
Nu cred ca ai ramas fara nici un ban in buzunar.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista nicio lege care sa oblige pe cineva sa iti vireze bani la timp ca tu sa ai platit un anume abonament, cel putin nu la privat, daca la stat li se platesc unora indemnizatii sau bani pentru chirie (precum politistilor si magistratilor) la privat nu este asa!
Deci "vina" ca de in patratica ta, ca trebuia din timp sa te asiguri ca ai bani in acel cont

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu exista nicio astfel de lege.

| J0B0MAT a răspuns:

Și nu puteai să îți iei un bilet? Nu e el de vină că nu îți gestionezi banii cum trebuie sau uiți să îți cumperi chestii necesare.

| Dismally a răspuns:

Nu, abonamentul este responsabilitatea ta, indiferent daca ai primit sau nu salariu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu. Legislatia nu tine cont daca ti-a intrat tie sau nu salariul. Nu e vina angajatorului ca nu ti-ai putut gestiona banii pana la urmatorul salariu.

| haileewatson a răspuns:

Nu e vina lui ca nu ai avut bani de bilet. Ai folosit un serviciu (STB) neplatind pentru el. Daca stiai ca n-ai 2 lei cash nu te urcai.
In schimb, vina lui e ca nu ti-a platit salariul la timp.
Ti s-a explicat de 100 de ori ca lucrezi intr-un mediu toxic cu un patron vai de capu lui si tot nu vrei sa asculti sa iti gasesti ceva mai bun unde sa fii respectata

| mont a răspuns:

Nu exista si tu e bine sa ai o rezerva de bani, nu de la salariu la salariu. Se poate intampla ceva si mai nasol sa intarzie mai multe zile salariul sau sa nici nu mai vina.

| KovacsB a răspuns:

Ai putea sa dai in judecata STB-ul ca iti expira abonamentul lunar pe 10 il los de sfarsitul lunii.
Apoi ai putea sa-ti dai in judecata invatatoarea de la 1-4 ca a omis sa-ti explice prea multe lucruri.
Cred ca si pe educatoarea de la gradinita ai putea s-o dai in judecata.

| Dragobeta a răspuns:

Nu.
Nu-mi spune ca tu aveai zero lei in cont/buzunar si nu mai aveai nici ce manca. Trebuia sa-ti cumperi abonamentul din economiile tale.

| andrey69 a răspuns:

Cred ca este normal sa ii spui problema ca datorita lui ai luat amenda tu, si daca este ok cu asta ar trebui sa ii arati procesul si el sa-ti dea bani sa o platesti

| Bogdan0783 a răspuns:

Iti plateste amenda doar daca vrea. Nu este lege prin care sa il poti obliga sa-ti plateasca amenda