| alinutza_4400 a întrebat:

Este adevarat ca in Romania este legal sa ai la tine un gram de canabis, cu conditia sa nu se depaseasca aceasta doza? :s

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E o chestie ciudată. Legislaţia nu e clară.
Pe de o parte, consumul de canabis nu se (mai) pedepseşte în România.
Mai mult decât atât, Poliţia nu are voie să-ţi facă percheziţie corporală fără mandat.
Prin urmare, dacă ai 1g de cannabis la tine, atâta vreme cât nu-l arăţi, chiar şi dacă ştie precis miliţianul că-l ai la tine nu are ce să-ţi facă pentru că nu te poate controla.
Ei pot cel mult să te legitimeze.
Pe de altă parte, te pot "sălta" pentru trafic chiar şi pentru un gram. Vestea bună la treaba asta e că în instanţă scapi mai mult decât sigur. Vestea proastă e că ai şanse mari să petreci noaptea în arest preventinv.

Noroc.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. E legal. Cu conditia sa fie in lesa si sa aiba botnita. De ce naiba, ai vrea sa "plimbi" un gram de cannabis?

| alinutza_4400 explică:

laughing nesimtitzii! confisca marfa., acum inteleg de ce toti vor sa fie gabori

| alinutza_4400 explică:

Nu vreau sa-l plimb., doar sa-l tin(adoptez) laughing)

| DODoubleG a răspuns:

Ma indoiesc
la noi in Colentina s-ar interzice si aspirina

| razZzEr a răspuns:

Normal ca e interzislaughing. Daca te-a prins la noi aici trebuie sa dai niste bani ca sa nu iti faca dosar.Si marfa o pastreaza ei.Dar faceam intr-o seara cu prietenii un joint si a trecut un politist pe langa noi si tocmai atunci il rulam.Eu ma speriasem cand ne-a intrebat ca ce facem noi acolo.Si un prieten ii zice ca face o tigaralaughing, mi-a stat inima in loc cand l-am auzit ca stiam ca dosarul il aveam asigurat.

| misumisu a răspuns:

E legal in legea strazii
Nu am auzit asa ceva si nu cred ca este posibil. funda?