| calubalan a întrebat:

Este democratia imposibila in Romania? http://bit.ly/anAJeN

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Democratie este, dar unii nu stie si alti nu vrea sa-si insuseasca democratia.

| mgtow a răspuns:

Democratia deja e posibila si in vigoare daca nu exista democratie atunci era imposibil si lumea nu murea de foame in Romania

| Dienuka a răspuns:

Da, deoarece lumea politica este formata numai din oameni care provin din comunism. Se poate spune pana la urma ca toti ne tragem din acele vremuri. Singura diferenta este ca niste tineri sunt mult mai receptivi la schimbare decat dinozaurii astia de la putere care vor muri pe bancile parlamentului sau in guvern.
Oricum sa nu credem ca doar la noi se fura. Se fura peste tot in lume. Diferenta este ca la noi se fura din nimic, la ei din mult si de asta este o diferenta atat de mare ca si perceptie.
Sa speram ca va fi mai bine. Desi speram de peste 20 de ani.

| 11theo11 a răspuns:

Teoretic da, practic nu.Clasa politica este raspunzatoare de acest lucru, deoarece dupa parerea mea, atunci cand un stat are la conducere(si aici ma refer si la parlamentari)personaje care au fost active politic in perioada comunista, nu cred ca poate exista acea democratie pura.Adevarata democratie poate fi creata de persoane care si-au trait o parte din viata intr-un mod comunist, la propriu, si pot pune intr-adevar la balanta cele doua moduri de guvernare.Numai ei stiu cum ar trebui sa arate un stat democratic.

| Azm a răspuns:

Nu, dar trebuie sa se si doreasca.

| Azm a răspuns:

Nu, dar trebuie sa se si doreasca lucrul asta.

| impisnot a răspuns:

Asta este momentul in care democratia va fi pusa la indoiala de unele state, cred ca aceasta criza economica le va da ceva de gandit conducatorilor nu numai de la noi ci de peste tot. Democratia asta prea "liberina" cred ca ne-a adus in situatia asta!
Si daca stai sa te gandesti cine a beneficiat de efectele crizei asupra tarilor slab dezvoltate sau cele cu grave probleme de guvernare. mai vrei in UE? mai vrei in NATO? EU NU