| 999calin a întrebat:

Este fanatismul religios o problema in Romania?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inca nu, dar incepe pentru ca biserica se baga din ce in ce mai mult in ceea ce priveste legile si constitutia tarii

| Donsavas a răspuns:

Din pacate,da,este. Faptul ca oamenii sunt influentati sa creada intr-un anumit cult religios duce la manipulare, la inhibarea libertatii de gandire. Si viceversa duce la acelasi lucru,nu doar fanatismul. Cu alte cuvinte, sa nu ai o identitate in raport cu Divinitatea este si asta un dezavantaj de luat in vedere. Religia, ca orice alt lucru de pe pamantul asta, poate fi si bun, dar si rau, in acelasi timp. Depinde cum doresti tu sa vezi lucrurile.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, inca n-am vazut religiosi despicand cu sabiile homosexualii de la parade.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Da. Se presupune ca Romania e tara laica.

| cevdet a răspuns:

Inca nu. Si ar fi bine sa ramina asa pentru ca, iata unde a dus in tarile arabe.

| Medeea2003 a răspuns:

Nu, de ce? Fiecare are dreptul să creadă ce vrea și în cine dorește...Și indiferent de religie; că ești penticostal, baptist, adventist, creștin după Evanghelie, ortodox sau martor...Important este că suntem toți creștini și ne leagă același Dumnezeu.