| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce este pentru voi fanatismul religios? In afara de dragoste, mai este vreo diferenta intre credinta si fanatism?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fanatismul religios este o boala psihica, iar diferenta intre singura credinta religioasa adevarata, cea in Dumnezeul treimic, si fanatismul religios este una de ordin clinic.
Fanatismul, ca orice -ism, este o exagerare, un extremism in primul rand al ideilor sau convingerilor, apoi unul de comportament.
Numai o boala psihica il poate determina pe un om sa indemne la uciderea crestinilor sau a necredinciosilor si/sau sa intre cu camionul in multimea de oameni.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fanatismul religios este atunci cand omul incearca sa ia el locul lui Dumnezeu incercand sa inpuna legile omenesti in locul celor date de Dumnezeu. In curand in toata lumea.

| danay72 a răspuns:

De exemplu, unii ajung de ii batjocoresc pe cei care nu au religia lor sau, mai grav, ii omoara. Acesta e fanatism religios.

| AC4S4 a răspuns:

Fanatismul religios, in opinia mea, este atunci cand o persoana ajunge la violenta pentru a-si raspandi religia. Cum ar fi teroristii islamici sau, in trecut, teroristii crestini.

| NGheorghe a răspuns:

Fanatismul tine de comportamente prestabilite, de obicei violente, in care nu se tine cont de argumente. Ideea este sa lovească prin surprindere fără confruntări, sa oblige lumea sa creadă chiar si chestii dovedite a fi false, sau poate tine de automaltratari.

| AlexeHellsing a răspuns:

Orice mișcare pe care o faci înafara Legii și în numele credinței.

| sanboss a răspuns:

Exemplu clar musulmani ( fanatici 100%)
Fanaticul face lucruri de neinteles si justificat in numele credintei.

Cel mai bine e sa fi nebun dupa Hristos ( daca nu intelegi in ce sens iti explic in alt coment)

| KronstadtResurrection a răspuns:

Fanatismul religios este esenta inculturii crase.