| IMINENT a întrebat:

Religia e cancerul societatii sau fanatismul religios?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cancerul societatii nu este religia, ci din contra cei care practica pacatul faptele condamnate de Dumnezeu.Cei care ajung in puscarii care se drogheaza, cu ei cheltuie statul enorm de multi bani. Daca toti ar trai in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu nu ar fi nici hoti nici drogati nici criminali nici violatori.Ar fi o societate mai buna.winking

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ai citit vechiul testament? daca am urma ce scrie in vt aproximativ jumatate din populatia terrei ar fi omorati cu pietre

| EmaS a răspuns:

CristiAndrei
Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| Gstefan a răspuns (pentru EmaS):

"Cei care ajung in puscarii care se drogheaza, cu ei cheltuie statul enorm de multi bani."

Zau, nu cumva cheltuie statul bani cu bisericile care se construiesc zilnic si nu sunt necesare evolutie Romaniei? Nu cumva biserica si preotii sunt scutiti de taxe?

Si in legatura cu vechiul si noul testament, deci odata a zis dzeu ceva apoi peste sute de ani se razgandeste, ceea ce insemna ca se contrazice. Halal intelepciune nemarginita.

| EmaS a răspuns (pentru Gstefan):

Esti tu intelept!

| Esperança a răspuns:

Obiceiurile si traditiile care nu sunt in conformitate cu Biblia sunt cancerul societatii!

| IMINENT explică (pentru Esperança):

Hai ca imi place, bliss, ia zi: ce traditii?

| shadovv a răspuns:

Fanatismul in general e ceva rau. Cu mici exceptii, tot ce e dus la extrem strica.

| IMINENT explică (pentru shadovv):

Pacat ca nu toti au inteles ideea intrebarii.

| Filip23 a răspuns:

Pana acum cei multi oameni a ucis fanatismul ateist. Doar Stalin si Mao au cumulat 90000000.

| IMINENT explică (pentru Filip23):

Si vrei sa zici ca numai religiosii au fost ucisi in timpul guvernarii lor sau cei care se opuneau regimului comunist?

| Filip23 a răspuns (pentru IMINENT):

Nu, fanaticii atei au ucis cu placere din toate categoriile; cred ca sursa "religiosilor" a fost "epuizata" timpuriu. Insa ce este interesant e ca s-au orientat spre propriile popoare. Vezi, poate mai este o postare interesanta a lui Harciog despre Ucraina in timpul lui Stalin.

| 4b a răspuns:

Depinde cum o percepe fiecare...

| Mădă0611 a răspuns:

Ambele, fiind cam acelasi lucru tongue, doar ca fanatismul e de mai multe feluri, de la usor pana la grav, adica cel agresiv, logic. Cel putin asta vad eu.

| IMINENT explică (pentru Mădă0611):

Chiar?

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Nu chiar, dar asa ii vad eu. Mersul regulat la biserica (persoana religioasa, nu neaparat crestina) e cel mai bun drum spre fanatism, asa ca in multe cazuri devin sinonime.

| IMINENT explică (pentru Mădă0611):

Chiar?

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Stai pe langa multi bisericosi, sa vezi ca e chiar, fara semnul intrebarii.

| IMINENT explică (pentru Mădă0611):

Daca tu ai gasit numa persoane de genu, nu inseamna ca e adevarat in totalitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Am zis "Mersul regulat la biserica (persoana religioasa, nu neaparat crestina) e cel mai bun drum spre fanatism."

| IMINENT explică (pentru Mădă0611):

Si eu zic ca nu e adevarat in totalitate.
Cunosc persoane care merg regulat la biserica si gandesc bine.

| milan9 a răspuns:

Toţi sectanţii atacă Biserica Ortodoxă cu acuzaţii false referitoare la Sf. Predanie şi icoane, nu pentru că nu înţeleg problema! 70% din 100% acuzaţii false, se întorc chiar împotriva lor! Pentru că şi ei au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor prin imagini"!

De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin există "reprezentări", „imagini" ale lui Hristos, în cărţi, reviste, biblii, pliante, postere etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?

Ce însemnă o minte blocată ce patinează în gol! Sau nişte mari ochelari de cal în faţa unui zid!

La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Diferenţa este dată de un "rest" de 30 %, cel al argumente logice pe care ei înşişi le înţeleg dar pe care se încăpăţânează să nu le accepte!

| milan9 a răspuns:

De ce se încăpăţânează cei ce acuză Biserica? Pentru că în loc să caute un mod de viaţă creştin, apropierea de Dumnezeu pe toate planurile, ei preferă "apropierea de El prin aruncatul cu pietre" în Biserica lui Hristos, pentru care Acesta a insistat „obsesiv" să o confirme, să-i confirme existenţa şi INTEGRITATEA ei până la sfârşitul veacurilor.

Biserica rămasă neschimbată din perioada Apostolilor, pentru care Hristos a insistat să rămână nedestrămată de rupturi şi secte, şi pentru care a afirmat că ŞI-A VĂRSAT SÂNGELE!

| IMINENT explică (pentru milan9):

Tu ai inteles ce-am intrebat sau faci propaganda?

| milan9 a răspuns (pentru IMINENT):

Răspund doar la provocarea murdară a lui Jass!

Nu pot să nu mă întreb de ce este lovită Biserica. Pentru că unii, în lipsă de altceva mai bun de făcut, s-au obişnuit din instinct să lovească adevărurile acelei Biserici despre care Hristos a spus cu hotărâre că este Una Singură şi Nebiruită de Porţile iadului!

Oare a minţit Hristos, şi a lăsat acea Singură Biserică a Sa învinsă de greşeli? Să nu insultăm profeţia Mântuitorului!

| IMINENT explică (pentru milan9):

Daca vrei sa discuti cu jasser, ai functia raspunde, altfel se intelege altceva.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa stii ca sunt ambele!

| Narfundo a răspuns:

Religia e singura care a mai potolit rautatea oamenilor bai.Gandeste logic drac si rezolvati problemele emotionale. Daca nu era religia ca fiecare om sa cunoasca adevaruri psihologice si spirituale, oamenii ar fi ajuns niste sclavi prosti asa cum sunt in zilele de azi.Razboiul si moartea? Acestea se intamplau oricum dar e bine ca au fost si razboaie in numele bunatatii caci rautatea a fost mare si cei buni s-au ridicat pentru o lume mai buna.Acestea au fost razboaiele trecutului si pe urma oamenii au uitat si cum se mai face un razboi.Au decazut oamenii si nu au mai avut motivatie lasand raul sa intre cu japca in casele oamenilor.In copii lor.

| IMINENT explică (pentru Narfundo):

Calm, calm, nu dispera, ca nu impresionezi pe nimeni.
Tu de ce naiba crezi ca am pus doaua variante? Ca sa va dati cu parerea, despre care e cu adevarat cancerul dintre cele doua.
Nu am probleme emotionale iar tu nu ar mai trebui sa comentezi despre o persoana in necunostina de cauza.

| Narfundo a răspuns (pentru IMINENT):

Nu dau 2 bani pe ce zici bai.Stiu cine esti si ce iti poate capu ala, asa ca daca vrei sa imi intelegi mesajul nu te mai plange de cum il formulez si asculta ce am de spus. Daca nu iti convine evita sa imi mai scrii, asa voi intelege mai bine ca nu esti de acord.

| IMINENT explică (pentru Narfundo):

Nu ma plang, ma revolta faptul ca iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti.
De la prima replica puteai sa-ti dai seama ca nu sunt de acord.
Ia zi, cine sunt si cum sunt? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| IMINENT explică:

Zi-mi cateva.